OnePlus 10 Pro Specifications
The OnePlus 10 Pro smartphone launched in January 2022 with a price tag of $1059 (Rs 78,999 in India) approx. The phone is upgraded from the OnePlus 9 Pro which brings an impressive set of features and specs. As for the starter, the phone offers a 6.7-inches LTPO2 AMOLED display that arrives with 120Hz refresh rate smoothness and HDR10+ contrast content support. The brightness nits go around 1300 nits, while the screen also offers a 32MP selfie camera. On the back panel, you will receive the triple camera setup that introduces a 40MP main sensor, 8MP telephoto, and 50MP ultra-wide lens.
With this setup, you can record up to 8K videos with Auto HDR and gyro-EIS. Following this, you will attain the powerful Snapdragon 8Gen 1 chipset under the hood with decent-level graphics. On the other hand, the software layering of Android 12.1 handle thought the ColorOS 12.1. In terms of battery life, the phone brings a 5000 mAh battery capacity that fuels through an 80W wired and 50W wireless charging support. Moreover, you can purchase this phone in two marvelous colors options — Black and Green.
| Specifications | OnePlus 10 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | January 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.42 x 2.91 x 0.34 inches |
| Weight | 200.5 gram |
| Size | 6.7 inches |
| Display | LTPO2 AMOLED Always-on display 1B colors 120Hz HDR10+ 500 – 800 nits (HBM) 1300 nits (peak) 20:9 ratio ~525 PPI density |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1440 x 3216 pixels |
| OS | Android 12.1, ColorOS 12.1 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 |
| CPU | Octa-core 1×3.00 GHz Cortex-X2 3×2.50 GHz Cortex-A710 4×1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 730 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 48 MP (wide), omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 8 MP (telephoto), PDAF, OIS, 3.3x optical zoom 50 MP 150˚ (ultrawide), AF Hasselblad Color Calibration, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama Max – 8K@30fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide) Auto-HDR Max – 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Sensors | Under-display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 80W Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging USB Power Delivery |
| Colors | Black, Green |
| Expected Price | $1059 (Rs 78,999 in India) Approx. |
OnePlus 10 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the OnePlus 10 Pro smartphone.
Pros
- Long-lasting battery support.
- 80W fast charging support.
- Reverse and 50W fast wireless charging.
- Fabulous camera performance.
- Record up to 8K video without any hassle.
- Astounding performance chipset.
- No lags while playing games or multitasking.
- 120Hz and HDR 10+ bright screen.
- 5G connectivity and NFC features enabled.
- Gorilla Glass Victus protection.
- FHD LTPO2 AMOLED display.
- Support gyro-EIS for both rear and selfie cameras.
- ColorOS 12.1 UI supported by latest Android OS.
- Stereo speakers are present.
Cons
- IP water and dust resistance are missing.
- Lacks secondary storage support.
- 3.5 mm jack is not present.
- New Snapdragon 8 Gen1 may cause the heating issues.
- Selfie camera support 1080p resolution video.







