Nothing CMF Phone 1 Specifications
Nothing CMF Phone 1 was launched by Nothing brand in July 2024. The CMF Phone 1 smartphone is a budget 5G smartphone that comes in three attractive color variants, Black, Orange, and Light Green. In this phone, you will get a User-replaceable back cover and also the phone has dust and splash resistance. The smartphone runs on Android 14 OS and it is powered by a 4nm Mediatek Dimensity 7300 chipset with Mali-G615 MC2 GPU. The phone offers an under-display fingerprint scanner and costs around $240 (Rs 19,999 in India) approx.
Let’s talk about the display, the Nothing CMF Phone 1 phone is equipped with a 6.67-inch AMOLED panel. The display also supports a high 120Hz refresh rate, 500-2000 nits brightness, and always on display features. Aside from this, the users can pick between 6GB to 8GB RAM support that will be accompanied by a 128GB to 256GB internal storage configuration, while a microSDXC card slot is also present. The Nothing CMF Phone 1 offers a decent 50MP dual camera and a 16MP selfie sensor. Speaking of the battery life, the phone is equipped with a 5000 mAh battery with 33W fast and 5W reverse wired charging support.
| Specifications | Nothing CMF Phone 1 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.46 x 3.03 x 0.32 inches |
| Weight | 197-202 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | AMOLED 120Hz 500-2000 nits brightness 20:9 ratio ~395 PPI density Always-on display |
| Protection/Others | User-replaceable back cover Dust and splash-resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa-core 4×2.5 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, panorama, HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, BLE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 33W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, Orange, Light Green |
| Expected Price | $240 (Rs 19,999 in India) approx |
Nothing CMF Phone 1 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Nothing CMF Phone 1 smartphone.
Pros
- FHD AMOLED display with 120Hz refresh rate.
- Comes with 2000 nits brightness.
- Android 14 OS support.
- Huge battery capacity with 33W fast wired charging support.
- Comes with 5G network support.
- Gyro-EIS and 4K video support for video recording.
- Comes with Dust and splash-resistant support.
Cons
- No wireless charging support.
- Without NFC support.
- Gorilla Glass protection is missing.
- An optical zoom and ultrawide camera are missing
- The Heating issues may appear on heavy use.
- Without custom UI.
- An audio jack is missing.







