Nokia G300 Specifications, Price and Release date
The expected release date of the Nokia G300 is not fixed yet. The expected price would be approximately $160 (Rs 11,999). The device comes with 5g support, 6.5 inches IPS LCD display, Android 11 OS, 8 nm Qualcomm Snapdragon 480 5G chipset, Adreno 619 graphics, triple camera with a 16 MP autofocus primary camera, LED flash, 8 MP selfie camera, max 1080p video recording capacity by both cameras, Li-Po 4470mAh battery, and 18 W fast charger. The model is expected to be available in Gray color only.
| Specifications | Nokia G300 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | October 2021 (expected) |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.61 x 3.09 x 0.36 inches |
| Weight | 210 g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~270 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 8 nm – Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Kryo 460 6×1.8 GHz Kryo 460 |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 4G |
| Internal | 64GB |
| Camera | 16 MP (wide), PDAF 5 MP (ultrawide) 2 MP depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4470 mAh Fast charging 18W |
| Colors | Grey |
| Expected Price | $160 (Rs 11,999) expected |







