Nokia C32 Specifications
Nokia recently unveiled its new 4G phone Nokia C32 in February 2023 with an expected price of $148 (Rs 12,190 in India) approx. The phone equips a 6.5-inches IPS LCD display panel with Scratch resistant glass and dust and splash resistance. Besides this, the device runs on the latest Android 13 OS. The phone is powered by a 22nm Unisoc SC9863A1 chipset that can reach up to a 4×1.6 GHz clocking speed. As far as the internal storage is concerned, you will attain 64GB/128GB internal storage with 3GB/4GB RAM support, while a dedicated card slot is also present.
The Nokia C32 smartphone equips a dual camera setup that includes a 50MP main lens with a 2MP macro sensor. For a selfie, you will get a decent 8MP front camera while you can record 1080p videos from the main camera setup. The phone has a huge Li-Po 5000 mAh battery with regular 10W fast charging support. As for the color options, the phone comes in Beach Pink, Autumn Green, and Charcoal color variants.
| Specifications | Nokia C32 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | February 2023 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.48 x 2.99 x 0.34 inches |
| Weight | 199.4 g |
| Size | 6.5 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~270 PPI density |
| Protection/Others | Scratch-resistant glass Splash and dust resistant |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 22nm – Unisoc SC9863A1 |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Internal | 64GB, 128GB eMMC 5.1 |
| Camera | 50 MP (wide), AF 2 MP (macro) LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 10W wired |
| Colors | Charcoal, Autumn Green, Beach Pink |
| Expected Price | $148 (Rs 12,190 in India) approx |
Nokia C32 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Nokia C32 smartphone.
Pros
- Decent-price smartphone.
- A dedicated micro sd card slot is present.
- Robust battery capacity.
- An audio jack is present.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- Comes with the latest Android 13 OS support.
- Scratch-resistant glass protection.
- support splash and dust resistance.
- Support wireless FM radio.
Cons
- No 4K video recording support.
- Without custom UI.
- Not for heavy use.
- Average camera setup.
- No reverse charging support.
- Default nits brightness or refresh rate.
- Without Gyro-EIS support.







