Nokia 110 Specifications, Price and Release date
Nokia 110 phone is a low-budget phone without a touch screen and the expected price is $49 (Rs 4999) approx. The Nokia 110 phone comes with dual SIM, 4G support, 1.8 inches TFT display, 120p resolution, 128 MB RAM, 48 MB and Li-Ion 1020 removable battery.
| Specifications | Nokia 110 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | June 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 4.76 x 1.97 x 0.57 inches |
| Weight | 84.5 g |
| Size | 1.8 inches |
| Display | TFT (without touch) 65K colors 4:3 ratio ~111 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 120 x 160 pixels |
| OS | N/A |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | Yes (microSDHC) |
| RAM | 128 MB |
| Internal | 48 MB |
| Camera | Yes |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | N/A |
| Battery | Li-Ion 1020 mAh (removable) |
| Colors | Yellow, Aqua, Black |
| Expected Price | $49 (Rs 4999) approx. |







