Motorola Tab G20 Specifications details
Motorola Tab G20 is expected to be released in October 2021 and the expected price would be approximately $150 (Rs 11,000). The Moto G20 tablet comes with an 8 inches TDDI IPS LCD display along with 350 nits of brightness, Android 11 OS without custom UI, 12nm Mediatek Helio P22T chipset, PowerVR GE8320 graphics, single 5 MP autofocus camera, 2 MP selfie camera, max 1080p video recording capacity by the primary camera, Li-Po 5100 mAh battery, and a 10 W fast charger. The model is expected to be available in the Platinum Grey color.
| Specifications | Motorola Tab G20 |
| Network | No |
| Announced | October 2021 |
| SIM | No |
| Dimensions | 7.84 x 4.80 x 0.32 inches |
| Weight | 305 g |
| Size | 8.0 inches |
| Display | TDDI IPS LCD 350 nits brightness 16:10 ratio ~189 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 800 x 1280 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 12 nm – Mediatek MT8768T Helio P22T |
| CPU | Octa-core 4×2.3 GHz Cortex-A53 4×1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 3GB |
| Internal | 32GB eMMC 5.1 |
| Camera | 5 MP, AF Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 2 MP Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5100 mAh Charging 10W |
| Colors | Platinum Grey |
| Expected Price | $150 (Rs 11,000) approx. |
Motorola Tab G20 Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Motorola Tab G20.
Pros
- Decent TDDI IPS display.
- Android 11 OS.
- MediaTek chipset with graphics support.
- Support for a dedicated microSD card slot.
- Lite weight tablet.
- Very affordable Price
Cons
- No cellular connectivity.
- Small screen size as compared to other tablets.
- PPI density is very low.
- Low-resolution screen.
- Without fingerprint scanner.
- Image and video quality is not up to the mark.
- Limited RAM and Storage capacity.
- Without NFC facility.
- No fast charging support.
- Low battery capacity.







