Motorola Razr 50 Smartphone Review – First, Motorola unveiled its flip series phones in China, during the much-awaited Lenovo event. The global release of the Moto Razr 50 phone has been pending for last week. But, Motorola launched its new flip phone in a grand event and gives the introduction of its newest tech piece, alongside its other foldable series phones. In North America, the phone will be rebranded as Motorola Razr (2024). This year, the upcoming flip phones are offering an additional cover display that goes the same for this phone.
The new generation phones are all about compatibility with the latest generative AI tech. Like most of the industry-leading phone companies, Motorola isn’t behind in providing suitable AI software support to the usage more convenient. Not to forget, the device unpacks compelling hardware and software combinations, while the aesthetic design layout is. It’s just the tip of the iceberg, so let’s understand whether the Motorola Razr 50 is worth purchasing or not!
Table of Contents
Motorola Razr 50 Smartphone Review
Highlights
- The device arrives with a 6.9-inch Foldable LTPO AMOLED screen with a standard 120Hz refresh rate and a 3.6-inch cover display.
- The hardware section introduces the Mediatek Dimensity 7300X chipset with Mali-G615 MC2 chipset.
- The software interface is based on Android 14 with the usual personalization options.
- A decent 50MP dual camera and a 32MP selfie camera appear on the Razr 50.
- As for the battery section, you are getting a 4200 mAh battery with 30W wired and 15W wireless charging support.
Design and Display
Appearance-wise, the Motorola Razr 50 looks gorgeous in the first impression. But like the Razr 50 Ultra, the camera module is noticeable on the cover screen. However, the 3.6-inch external display will bring stable usage. Besides, the users can choose this fabulous flip phone in three paint jobs. Depending on the country, the color variant name could vary. Anyway, you can choose this phone in Grey, Sand, and Orange colors.
All of the color models offer eco-leather bodies, which gives the phone a premium look. At the same time, the company used a plastic panel for the outer display, which is prone to damage more. On the other hand, the cover display has Gorilla Victus protection. Alongside this, the device also equips the IPX8 water resistance, which is pretty great for day-to-day usage. Like most foldable smartphones, the biometric scanner is placed on the side panel, which is conveniently placed in the middle.
We tested the hinge durability and it looks sturdy, while the crease is slightly noticeable when you try to fold the phone. However, you won’t notice a thing when you are using the 6.9-inch Folable LTPO AMOLED screen. It includes the regular configuration of 120Hz refresh rate, HDR10+ control, and up to 3000 nits (peak) brightness. All of those factors will improve the viewing experience of the users, while you won’t face hassle using the phone in the daylight.
Memory and Internal
Under the hood, the Motorola Razr 50 not only provides the standard Android 14 configuration. You can use the cover display for its always-on features, take stunning selfies with previews, and even explore other personalization attributes. Besides, the software end also brings high-end custom features with the native Android skin.
There are a couple of Motorola service apps and a handful of pre-install system apps. But, the overall user interface experience is clean. You won’t notice bloatware, while the performance aspect is properly handled through the Dimensity 7300X chipset. With this hardware configuration, the device can support multitasking, gaming, and other activities. Although, the phone might not be the right pick for extreme gaming.
The reason lies in the average Mali-G615 MC2 GPU and mediocre processing speed. Still, the gameplay won’t be a hindrance for the users since the software is optimized to support most Android games and apps. Heating issues are barely noticeable, still, it would be great if you start using the protection cover. Anyway, you can choose between the 256GB to 512GB UFS 2.2 space, which will feature 8GB to 12GB RAM without any additional storage support.
Camera
The Motorola Razr 50 gives almost the same photos and video results as the Moto Edge 50 series phones. For your information, the device houses a dual camera setup with a 50MP primary and a 13MP ultra-wide lens. This duo can produce dynamic range colors, enhance photos with HDR, and adjust the colors according to the background. The native camera app offers a wide range of filters and AI features, which can be used whenever you want.
The daylight images are quite appealing with natural and vibrant colors, while the skin tone is evenly matched. Besides this, you can remove background elements from your images, and even create an AI version of yourself. At the same time, the lowlight photos don’t look that boring. You can capture night light photos with less noise, thanks to the improved camera software. In terms of video recording, the primary camera setup can record up to 4K video resolution at 30 fps.
However, the video recording could be disappointing for many users. But still, the saving grace would be gyro-EIS support, which reduces the stabilization issues. On the other hand, the front display onboards a 32MP selfie lens, which provides identical camera perks. The color saturation, contrast, and hue can be managed through the Pro settings, while there are multiple camera modes to explore. Whereas, the video recording results are similar to the main camera setup, except for video stabilization support.
Battery and Others
During normal usage, the battery drain is minimal. But to be precise, the device can only provide up to three to four hours of screen time, unless you are constantly playing high-end mobile games. The Motorola Razr 50 equips a 4200 mAh battery, which can support most of your daily activities with ease. However, using both of the screens simultaneously will drain the battery faster. Thankfully, the phone supports up to 30W wired charging, which generally takes less than an hour to refuel the battery.
Like others, you will also obtain the 15W wireless charging support on this phone. As for the sound output, the audio is crisp and loud for calling and gaming purposes, while other sensors aren’t that bad either. Motorola Razr 50 is a still relevantly affordable flip smartphone compared to the other brands. You can purchase the starting variant at $1090 (Rs 91,990 in India) approx, which is roughly the high price of any flagship flip phone. Overall, the phone can be considered a cost-effective option in the flip smartphone segment.
Motorola Razr 50 Pros and Cons

Motorola Razr 50 Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Motorola Razr 50 smartphone.
| Specifications | Motorola Razr 50 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| Weight | 188.4 g |
| Size | Unfolded: 6.9 inches Folded: 3.6 inches |
| Display | Unfolded: LTPO AMOLED 1B colors 120Hz HDR10+ 3000 nits brightness ~413 PPI density Folded: AMOLED 1B colors 90Hz HDR10+ 1700 nits brightness 413 PPI Gorilla Glass Victus |
| Protection/Others | IPX8 water resistant |
| Resolution | Unfolded: 1080 x 2640 pixels Folded: 1056 x 1066 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 7300X |
| CPU | Octa-core 4×2.5 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), dual pixel PDAF, OIS 13 MP (120Ëšultrawide), AF LED flash, panorama, HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide) HDR Max – 4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Battery | 4200 mAh 30W wired 15W wireless |
| Colors | Koala Grey (Steel Wool), Beach Sand (Pumice Stone), Spritz Orange (Arabesque) |
| Expected Price | $1090 (Rs 91,990 in India) approx |
Conclusion
It’s not the first time that Motorola produced a flip phone. They produced some decent phones a couple of decades ago, and even now, they are following the same legacy. The Motorola Razr 50 is undoubtedly a great choice if you want a budget-friendly flip phone. It can be considered one of the best flip phones of 2024. The phone didn’t have that many downsides, except the slow-performance hardware. If you want higher performance the Razr 50 Ultra would be a better option.
Apart from this, Oppo and Vivo are also bringing their flagship flip phones at the end of this year. But for now, if you are looking for a decent flip smartphone, you should consider getting the Motorola Razr 50. However, the device doesn’t have many alternative options. But still, the users can choose phones like Samsung Galaxy Z Flip 6 phones in the meantime. It’s a complete package with higher performance and a better integration of Google AI tech. Lastly, the final decision is in your hand so make a decent choice according to your needs.







