Motorola Moto X50 Ultra Specifications
Motorola Moto X50 Ultra comes with 5G connectivity and flagship-level specs and features. Speaking of the hardware setup, the Motorola company delivers the 4nm Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 chipset, giving you an amazing gaming experience or multitasking experience without heating issues. The Moto X50 Ultra smartphone runs on the Android 14 OS with a clean UI and offers IP68 dust/water resistance. On the other hand, you will receive the Corning Gorilla Glass Victus protection on the 6.7-inch P-OLED panel with FHD+ resolution.
As for the refresh rate, the 144Hz panel makes sure the users can enjoy a smooth UI experience. Also, the display has 1B colors, HDR10+, and 2500 nits brightness for a better viewing experience. Pick this smartphone in Forest Grey, Nordic Wood, and Peach Fuzz color options. For internals, the device is available in 12GB to 16GB RAM and 256GB to 1TB UFS 4.0 internal storage options, while you don’t get SD card support. A 4500 mAh battery with 125W fast charging is available in the Moto X50 Ultra smartphone. Also, the phone has 50W wireless and 10W reverse wireless charging support.
As for camera optics, the phone offers a triple camera setup with a 50MP primary camera with optical image stabilization, the same 50MP ultrawide camera lens is present for better image quality. A 64MP periscope telephoto lens with 3x optical zoom is the third lens of this phone. The rear camera can record 4K video at 30fps with 10-bit HDR10+ and gyro-EIS support. On the front side, the device features a 50 MP selfie camera lens, that can record the same as the rear camera. As for price, the phone comes with a price tag of $565 (Rs 46,990 in India) approx. The Moto X50 Ultra smartphone’s design and specs are similar to the Motorola Edge 50 Ultra smartphone.
| Specifications | Motorola Moto X50 Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.34 x 2.85 x 0.34 inches |
| Weight | 197 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | P-OLED 1B colors 144Hz HDR10+ 2500 nits brightness 20:9 ratio ~444 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass Victus IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-X4 4×2.8 GHz Cortex-A720 3×2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 735 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 64 MP (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP (122˚ultrawide), AF Dual-LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP (wide), AF HDR Max – 4K@30/60fps, HDR |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For support Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | 4500 mAh 125W wired 50W wireless 10W reverse wireless |
| Colors | Forest Grey, Nordic Wood, Peach Fuzz |
| Expected Price | $565 (Rs 46,990 in India) approx |
Motorola Moto X50 Ultra Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Motorola Moto X50 Ultra smartphone.
Pros
- NFC and 5G enabled smartphone.
- Decent battery backup with 125W fast wired charging support.
- 50W wireless and 10W reverse wireless charging support.
- P-OLED display with 144Hz refresh rate.
- Comes with 2500 nits brightness.
- Impressive gaming and multitasking performance.
- Stereo speakers are present.
- 3x Optical zoom and the 122˚ ultrawide camera lens are present.
- 4K video recordings with gyro-EIS support.
- IP68 water/dust resistance support.
- Corning Gorilla Glass Victus Protection.
- Android 14 OS support.
- Ultra Wideband (UWB) support.
- Available in high RAM and storage variants.
Cons
- Without a secondary card slot.
- An audio jack is missing.
- No custom UI support.
- Gyro-EIS support is missing for the selfie camera.






