Motorola Moto G86 Specifications
The Motorola Moto G86 is an upcoming mid-range smartphone announced in June 2025. It has a blend of premium features and affordability. On the first impression, it offers a sleek design with eco-leather back and Gorilla Glass 7i protection, along with an IP68/IP69 rating for dust and water resistance. The device has a stunning 6.67-inch P-OLED display with a 120Hz refresh rate, HDR10+ support. Besides this, you will also get 4500 nits peak brightness, which makes it ideal for media consumption. The hardware setup is powered by a 4nm MediaTek Dimensity 7300 chipset. Alongside this, the device is paired with up to 12GB of RAM and 512GB of storage, ensuring smooth performance for multitasking and gaming.
Photography is handled by a dual-camera setup, including a 50MP main sensor with OIS and an 8MP ultrawide lens, while the 32MP front camera delivers sharp selfies. In terms of the video recording, the phone can support up to 4K@30fps videos with gyro-EIS. In terms of the software layering, the Moto G86 runs Android 15 out of the box and packs a large 5200mAh battery with 30W wired charging. Additional highlights include stereo speakers with Dolby Atmos, an under-display fingerprint scanner, and 5G connectivity. Available in stylish Pantone-inspired colors, the Motorola Moto G86 offers performance, durability, and style at a competitive price point of around $350 (Rs. 29,999 in India), approx.
| Specifications | Motorola Moto G86 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Dimensions | 6.35 x 2.94 x 0.31 inches |
| Weight | 185 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | P-OLED 1B colors 120Hz HDR10+ 4500 nits peak ~446 ppi density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| OS | Android 15 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa-core 4×2.5 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), dual pixel PDAF, OIS 8 MP 118˚ (ultrawide), AF LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP (wide) HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
| Battery | 5200 mAh 30W wired |
| Colors | Pantone: Spellbound, Golden Cypress, Cosmic Sky, Chrysanthemum |
| Expected Price | $350 (Rs. 29,999 in India) Approx. |
Motorola Moto G86 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Motorola Moto G86 smartphone.
Pros
- A tall 6.67 inches POLED panel with 120Hz refresh rate and HDR10+.
- Offers eco-leather back that gives a premium build.
- IP rating and Corning Gorilla Glass 7i protection.
- The 5G chipset is for mid-range tasks.
- Support 4K video recording with gyro-EIS support.
- High resolution 32MP selfie camera support.
- Decent battery life with a 5200 mAh battery.
- Clean Android 15 user experience.
- Up to 12GB RAM support for better multitasking.
- Military grade build certification gives extra durability.
- Dedicated micro SD card slot and NFC support.
Cons
- No reverse wired charging support.
- Lacks a dedicated Telephoto lens.
- Didn’t offer a 3.5 mm jack port.
- The infrared port is missing.
- Average low-light photos and videos.
- Mid-range GPU configuration.
- Fewer customization options.
- Without custom UI and an uncertain update policy.







