Motorola Edge (2025) Specifications
The Motorola Edge (2025), also known as the Edge (gen 6), is a powerful mid-range smartphone and was released in June 2025. It combines premium features with an affordable price tag. Furthermore, it has a stunning 6.7-inch P-OLED display with a 120Hz refresh rate, HDR10+ support, and an eye-searing 4,500 nits peak brightness. Overall, it is ideal for outdoor use. The 1220 x 2712 resolution ensures sharp visuals, while Corning Gorilla Glass 7i provides durability. Under the hood, it runs on Android 15 and is powered by a MediaTek Dimensity 7400 Ultra chipset. Alongside this, the phone is paired with 8GB RAM and 256GB UFS storage, delivering smooth performance for multitasking and gaming.
Photography is a strong suit. A triple-camera setup featuring a 50MP main sensor with OIS, a 10MP 3x telephoto lens, and a 50MP ultra-wide shooter, which ensures versatility in different shooting scenarios. As far as video recording is concerned, the phone supports up to 4k@30fps with proper gyro-EIS. The 50MP front camera captures high-quality selfies and supports 4K video recording. The phone is IP68/IP69-rated for dust and water resistance and meets MIL-STD-810H standards for durability. A large 5,200mAh battery with 68W wired and 15W wireless charging keeps it running all day. On the other hand, the phone also has stereo speakers with Dolby Atmos to enhance the audio experience. The Motorola Edge (2025) offers excellent value for its feature set at $549 (Rs. 48,999 in India) Approx.
| Specifications | Motorola Edge (2025) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2025 |
| SIM | Nano SIM + eSIM |
| Dimensions | 6.35 x 2.88 x 0.31 inches |
| Weight | 181 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | P-OLED 1B colors 120Hz HDR10+ 4500 nits peak ~444 ppi density |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i IP68/IP69 dust tight and water resistant MIL-STD-810H compliant |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| OS | Android 15 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 7400 Ultra |
| CPU | Octa-core 4×2.6 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB UFS |
| Camera | 50 MP (wide), multi-directional PDAF, OIS 10 MP (telephoto), PDAF, 3x optical zoom, OIS 50 MP 122˚ (ultrawide), PDAF LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP (wide), PDAF HDR Max – 4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Smart Connect support Circle to Search |
| Battery | 5200 mAh 68W wired 15W wireless |
| Colors | Deep Forest |
| Expected Price | $549 (Rs. 48,999 in India) Approx. |
Motorola Edge (2025) Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Motorola Edge (2025) smartphone.
Pros
- Impressive P-OLED display with 120Hz refresh rate support.
- Powerful performance with the Dimensity 7400 Ultra chipset.
- Offers IP68/IP69 certification with a Military-grade build.
- Get 68W wired and 15W wireless charging support.
- A long-lasting screen time with the 5200 mAh battery.
- Latest Android 15 software with a clean user experience.
- High-end audio with stereo speaker and Dolby Atmos.
- Sleek and lightweight with 8mm thick body.
- Fast and secure under-display fingerprint.
- Offers Corning Gorilla Glass 7i protection.
- Awesome camera performance with 3x optical zoom.
Cons
- A secondary storage unit is missing.
- Lacks a 3.5 mm jack port.
- Without reverse charging.
- Limited software updates policy.
- No video stabilization for selfie camera.
- Offers a single storage option.
- Without satellite messaging support.







