Motorola Edge (2021) Specifications, Price and Release date
The Motorola Edge (2021) phone release date is August 20, 2021 and the expected to price is approximately $699 (Rs 51,000). The Moto Edge 2021 smartphone comes with a single 5G SIM, 6.7-inches LDC screen with 144 Hz refresh rate, gorilla glass 5 protection, water-repellent design, Android 11 operating system without custom UI, 6nm Snapdragon 778G chipset, Adreno 642L graphics, 108MP main camera, 32MP selfie camera, side fingerprint, Li-Po 5000mAh battery and 30W fast charging,
| Specifications | Motorola Edge (2021) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | August 2021 |
| SIM | Single SIM |
| Dimensions | 6.65 x 2.98 x 0.35 inches |
| Weight | 200 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | LCD 144Hz HDR10 ~401 PPI density |
| Protection | Gorilla Glass 3 Water-repellent design |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 6nm – Qualcomm Snapdragon 778G 5G |
| CPU | Octa-core 4×2.4 GHz Kryo 670 4×1.9 GHz Kryo 670 |
| GPU | Adreno 642L |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 108 MP (wide), PDAF 8 MP (119˚ ultrawide), AF 2 MP (depth) Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 4K@30fps |
| Selfie | 32 MP (wide) HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 30W |
| Colors | Nebula Blue |
| Expected Price | $699 (Rs 51,000) approx. |







