Microsoft Surface Duo 2 Specifications, Price and Release date
Microsoft Surface Duo 2 smartphone is expected to be released in September 2021 which comes with the expected price of $1800 (Rs 1,32,000). The Surface Duo 2 comes with an 8.3 inches AMOLED screen along with 800 nits of brightness, Android 11 OS, 5 nm Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G, Adreno 660 graphics unit, triple camera with a 12 MP autofocus primary camera, Dual-LED dual-tone flash, 12 MP selfie camera, max 4k video recording capacity by the primary camera, Li-Po 4449mAh battery, and 23 W fast charger. The Surface Duo 2 smartphone comes in Glacier and Obsidian colors option.
| Specifications | Microsoft Surface Duo 2 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Nano-SIM/eSIM |
| Dimensions | Unfolded: 184.5 x 145.2 x 5.5 mm Folded: 145.2 x 92.1 x 11 mm |
| Weight | 284 g |
| Size | Unfolded position display: 8.3 inches Folded position display: 5.8 inches |
| Display | Unfolded AMOLED 90Hz HDR 800 nits brightness ~401 PPI density Folded AMOLED |
| Protection | Stylus support Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | Unfolded: 1892 x 2688 pixels Folded: 1344 x 1892 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 5 nm – Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G |
| CPU | Octa-core 1×2.84 GHz Kryo 680 3×2.42 GHz Kryo 680 4×1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB UFS |
| Camera | 12 MP (wide), dual pixel PDAF, OIS 12 MP (telephoto), PDAF, OIS, 2x optical zoom 16 MP (ultrawide) TOF 3D (depth) Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 4K@30/60fps |
| Selfie | 12 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, dual accelerometer, dual gyro, dual proximity, dual compass |
| Battery | Li-Po 4449 mA Fast charging 23W |
| Colors | Glacier, Obsidian |
| Expected Price | $1500 (Rs 1,10,000) approx. |







