Micromax In 2b Specifications, Price and Release date
The release date of the Micromax In 2b smartphone is July 30, 2021 and the expected price is $110 (Rs 7999) approx. The Micromax In 2b smartphone comes with 4g dual SIM support, 6.52 inches IPS LCD screen, 720p resolution, 400 nits brightness, Android 11 operating system, 12nm – Unisoc T610 chipset, Mali-G52 graphics, 13 MP main camera, 5 MP selfie camera, rear-mounted fingerprint reader, Li-Po 5000 mAh battery and 10W charger. The new In 2B smartphone comes in blue, black, and green color options.
| Specifications | Micromax In 2b |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | July 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.47 x 2.98 x 0.34 inches |
| Weight | 190 g |
| Size | 6.52 inches |
| Display | IPS LCD 400 nits brightness 20:9 ratio ~269 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T610 |
| CPU | Octa-core 2×1.8 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 64GB eMMC 5.1 |
| Camera | 13 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP HDR |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 10W charger |
| Colors | Blue, Black, Green |
| Expected Price | $ 110 (Rs 7999) approx. |







