Lenovo Tab Extreme Specifications
Lenovo Tab Extreme tablet was announced in January 2023 with a rough price figure of $1214 (Rs 98,975 in India) approx. The Lenovo Tab Extreme comes with a tall 14.5 inches full HD+ OLED display with a high 120Hz refresh rate, Dolby Vision, and HDR10+ support. The Lenovo Tab Extreme is the first tablet that supports 4nm Mediatek dimensity 9000 chipsets. In this tablet, You get a single variant with 12GB of RAM and 256GB internal storage, while a dedicated microSDXC card slot is present for expanded memory.
The Lenovo Tab Extreme is available in single Storm Grey colors and also has a side-mounted fingerprint scanner for security. For the camera section, you will get a dual camera lens including a 13MP primary camera and a 5MP ultrawide camera lens, while for a selfie you will get a 13MP ultrawide selfie lens. From the main camera setup, you are able to record 4K videos easily. The Tablet runs on the latest Android 13 OS and will receive a massive Li-Po 12300 mAh battery with 68W fast-charging support. The tablet also supports reverse charging.
| Specifications | Lenovo Tab Extreme |
| Network | No |
| Announced | January 2023 |
| SIM | No |
| Dimensions | 12.91 x 8.30 x 0.23 inches |
| Weight | 740 g |
| Size | 14.5 inches |
| Display | OLED 120Hz HDR10+ Dolby Vision 16:10 ratio ~244 PPI density |
| Protection/Others | Stylus support (Lenovo Precision Pen 3) |
| Resolution | 1876 x 3000 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 4nm – MediaTek Dimensity 9000 |
| CPU | Octa-core 1×3.05 GHz Cortex-X2 3×2.85 GHz Cortex-A710 4×1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 13 MP (wide), AF 5 MP (ultrawide) LED flash Max – 4K@30fps |
| Selfie | 13 MP (ultrawide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No JBL speakers |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 and USB Type-C 2.0, OTG, DisplayPort, accessory connector |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, compass |
| Battery | Li-Po 12300 mAh 68W wired Reverse wired |
| Colors | Storm Grey |
| Expected Price | $1214 (Rs 98,975 in India) approx. |
Lenovo Tab Extreme Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Lenovo Tab Extreme.
Pros
- Huge 12300 mAh battery capacity.
- Comes with 68W fast-charging support.
- Stylus pen support is available.
- Amazing chipset performance.
- 120Hz refresh rate display with Dolby Vision support.
- 8 Stereo speakers are present.
- Dedicated microSDXC card slot.
- The latest Android 13 OS support.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- Reverse charging enabled tablet.
- Side-mounted fingerprint scanner.
Cons
- No wireless charging support.
- An optical zoom camera is missing.
- No network connectivity.
- Without NFC support.
- Without custom UI support.
- Available in single color or storage options.
- No gyro-EIS support.
- Looks overpriced tablet compared to the specs.







