Lenovo Pad Plus Specifications details
Lenovo Pad Plus tablet was released on 31st May 2021 with its siblings. The price is set approximately at $234 (Rs 17,301). The Lenovo Pad Plus comes with Stylus pen support, tall 11 inches TDDI IPS display with 400 nits of brightness, Android 11 OS, 8 nm Qualcomm Snapdragon 750G 5G, Adreno 619 graphics unit, 13 MP autofocus primary camera, 8 MP selfie camera, max 1080p video recording capacity, 4 stereo speakers, Li-Po 7700 mAh battery, and fast charging along with a Quick Charging 3.0 facility.
| Specifications | Lenovo Pad Plus |
| Network | No |
| Announced | May 2021 |
| SIM | No |
| Dimensions | 10.17 x 6.42 x 0.31 inches |
| Weight | 520 g |
| Size | 11.0 inches |
| Display | TDDI IPS LCD 400 nits brightness 5:3 ratio ~212 PPI density |
| Protection | Stylus support |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels |
| OS | Android 11, ZUI 12.5 |
| Chipset | 8 nm – Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Kryo 570 6×1.8 GHz Kryo 570 |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB UFS 2.1 |
| Camera | 13 MP, AF Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP TOF 3D, (depth/biometrics sensor) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (4 stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go, magnetic connector |
| Sensors | Face recognition, accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | Li-Po 7700 mAh Fast charging Quick Charge 3.0 |
| Colors | White |
| Expected Price | $234 (Rs 17,000) Approx. |
Lenovo Pad Plus Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Lenovo Pad Plus.
Pros
- Tall 11 inches display with 1200 pixel resolution.
- Stylus support.
- Android 11 OS supports ZUI 12.5 UI.
- Brilliant chipset and graphics unit.
- Dedicated micro SD card support.
- Support for a dedicated microSD card slot.
- 4 Stereo speakers.
- Long-lasting battery with fast charging.
- Affordable Price
Cons
- No network connectivity.
- Without water/dust resistance.
- Single storage option available.
- Average camera performance.
- Without fingerprint scanner.
- No NFC support.
- Without gorilla glass protection.







