Lava Shark Smartphone Review – Lava has never been a popular choice among mainstream smartphones in the budget segment. But oftentimes, companies produce some decent products that leave a great impression. This time, they made the Lava Shark smartphone around March 2025. The new Lava Shark phone has some decent specs an entry-level phone without breaking the bank. To begin with, the phone offers a higher refresh rate, a massive battery, and ample usage.
There’s no doubt that the budget segment smartphone has a neck-to-neck competition. But Lava, on the other hand, only produces a few phones and goes off the radar for the year. However, the new phone won’t bring 5G connectivity instead, it has a balance of performance, battery, and above-average camera capabilities. Yet, it might not be able to live up to the expectations due to its shortcomings. If you want Lava Shark, the following Specs review gives a clear idea.
Table of Contents
Lava Shark Smartphone Specs Review
Highlights
- The device houses a 6.67-inch IPS LCD panel with 120Hz touch response.
- Lava introduces the Android 14 operating system with dedicated custom software.
- The hardware delivers ample performance through the Unisioc T606 chipset.
- The back panel brings a 50MP primary lens, while the 8MP selfie lens appears on the front screen.
- Under the hood, the phone is powered by a 5000 mAh battery with 18W standard charging support.
Design and Display
The device has a slim and lightweight build for starters. As far as color options are concerned, the device features Titanium Gold and Stealth black. Both of them give a professional and elegant appearance to the handset, and you can choose anyone according to your preference. At the same time, the built quality isn’t that bad. Still, the plastic back panel does look a bit inexpensive on the first impression.
Apart from that, the camera module does resemble the iPhone, but it doesn’t mean that Lava Shark provides a similar level of camera quality. The Lava brand does appear at the bottom left of the back panel. Since the company added a 6.67-inch HD+ resolution IPS LCD, getting an under-display fingerprint would be impossible. Rather than that, you will notice that the biometric scanner is mounted on the side panel.
On the other hand, the company didn’t clarify whether they added any additional display protection, while the phone has an IP54 rating. However, the most surprising fact about this phone is the 120Hz refresh rate. It gives a smoother touch response even with the 720p resolution display. Yet, the brightness level isn’t that high, but it is more than enough for the day to day usage.
Memory and Internal
If you are getting a Unisco T606 chipset on any phone, don’t expect multitasking, high-end gaming, or anything extreme. This hardware isn’t designed for heavy lighting. Instead, the strength of this chip lies in the regular task. For example, you won’t notice any issues in content consumption, calling, or social media usage. Besides this, the animation and visual navigation have improved with the advanced refresh rate.
However, the phone lacks overall performance, nor does it offer 5G connectivity. The octa-core processor can render up to 2×1.6GHz cloaking speed at max. Therefore, don’t get your expectations high here. However, gaming isn’t for this phone. At most, you can play BGMI at low settings with occasional frame drops. While it might not be as powerful as a mid-range phone, it can still perform basic smartphone activities without any noticeable lag.
For the software interface, the Lava Shark runs on Android 14 skin with relatively less bloatware and more customization options. Despite this, Lava has never been consistent with regular software updates. Long story short, if you are getting one year of OS, take it as a blessing. Lastly, the phone is paired with 64GB storage and 4GB RAM with a microSD expandable option.
Camera
The Lava Shark camera quality is what you expect from a budget phone, not that bad or not that good either. But, the 50MP primary sensors do a decent job if you are clicking photos in good lighting condition. However, as soon as the light source is introduced in the photos, the quality drastically decreases. The same thing happens with the lowlight images as grain and noise will appear in almost every footage.
The night mode images are average for this camera configuration. Plus, the daylight photos come out a bit vibrant, but they lack dynamic range. Even though the company added a lots of features, such as AI mode, Portrait, Pro Mode, and HDR, it didn’t give any special flexibility. Also, the camera software makes images soft and doesn’t manage the color exposure accurately. As soon as you zoom in, the photos will be pixelated and a drop in detail is noticeable.
On the other hand, the 8MP selfie camera feels like a reliable partner for clicking photos in daylight. Yet, the lowlight isn’t a strong point of this phone. Undoubtedly, the image quality won’t blow your mind, but the skin tones look fairly natural. Besides this, it’s possible to record up to 1080p videos at 30fps with main camera setups. However, the lack of proper stabilization software increases the shakiness of videos.
Battery and Others
The 5000 mAh battery can stretch up to for a whole day in moderate usage. Furthermore, Lava Shark can keep up with your daily activities, whether it’s scrolling through Instagram feeds, streaming YouTube videos, or calling your loved ones. Even if you are using the phone for more than three hours, you will still have 30 to 35% battery left. As for the charging speed, don’t expect that an 18W wired charger will refill the battery capacity fast.
It will take up to an hour and 15 minutes from going 20% to full, which is on par with competitors like Redmi 14C. As for other cool features, the phone supports dual SIM, OTG connectivity, a 3.5 headphone jack, and decent sound output. If you prefer wired earphones, this is a big win. The Lava Shark pricing is set at $81 (Rs 6,999 in India) approx, while the device will be available for offline and online South Asian markets from April.

Lava Shark Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Lava Shark smartphone.
| Specifications | Lava Shark |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | March 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Size | 6.67 inches |
| Display | IPS LCD 120Hz 20:9 ratio ~265 PPI density |
| Protection/Others | IP54 dust-protected and water-resistant |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T606 |
| CPU | Octa-core 2×1.6 GHz Cortex-A75 6×1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 4GB |
| Internal | 64GB |
| Camera | 50 MP (wide), AF LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh 18W wired |
| Colors | Titanium Gold, Stealth Black |
| Expected Price | $81 (Rs 6,999 in India) approx |
Conclusion
The company is trying to replicate Apple’s design profile, Samsung’s charging speed, and Ulefone’s performance with the Lava Shark. Despite that shortcoming, the device is still a great option as an entry-level phone. It has a smooth display, a decent camera, and long battery life. If you are a casual user, student, or person don’t want to spend more just to get the 5G tag, only then consider getting this phone.
Not to forget, the phone also supports a high refresh rate, which is quite challenging to find in a budget-centric segment. But, it might not be the right choice for gamers who want to enjoy high-quality games. Plus, the photography could have been better, especially the low-light camera. If you want 5G connectivity, a better processor, and more storage capacity, then get Xiaomi Redmi 14C 5G instead.







