Itel S25 Ultra Smartphone Review – There is a wide range of smartphones available in the entry-level segment from Lava to Tecno, everyone has something to offer. But when it comes to providing an overall great package at affordable pricing, the Itel phone always comes on top. This time, the company introduced its Itel S25 Ultra device with above-average built, appealing software, and interesting customization features.
The rest of the specification is pretty much the same with a few tweaks here and there. It’s common since most smartphone brands want to capitalize on the budget segment with their best products. Now, looking at the Itel S25 Ultra, the phone has some good as well as bad sides. For instance, the phone is lightweight, whereas, it only features 4G connectivity. It’s just the tip of the iceberg, let’s know more about this Itel S25 Ultra phone from the following review.
Table of Contents
Itel S25 Ultra Smartphone Review
Highlights
- The front display presents a 6.78-inch AMOLED panel with higher brightness and fabulous screen resolution.
- In terms of the software configuration, it equips with Itel OS 14.5 custom skin on the Android 14 interface.
- Apart from this, the Unisoc T620 chipset will bring optimal performance with 4G connectivity support.
- This phone will feature a decent 50MP dual camera on the back and a 32MP selfie camera, both of which can record video at 1440p resolution.
- Lastly, the device brings a 5000 mAh battery setup with a standard 18W wired charger.
Design and Display
From the design point of view, the company has improved the appearance of the Itel S25 Ultra. It has a sleek dual-shade pattern covering the back panel, which can be purchased in Bromo Black and Meteor Titanium. But, the Komodo Ocean gives a slightly different look with a glossy back panel that stands out from the other two color variants. The back panel is inspired by the Samsung Galaxy phones, while they tried to create their own version of Camera Island. It combines the factor of RBG ring notification light and standard LED light.
Furthermore, the phone has a light build with a thinner side panel that makes it easy to hold. Following this, there are additional benefits like IP64 certification is something unexpected that appears on the Itel S25 Ultra. On the other hand, the 6.78-inch curved display brings an FHD+ resolution AMOLED screen. Thanks to the curved panel, the users will receive fewer bezels on the screen with corning gorilla glass 7i protection.
The AMOLED display makes sure that the users obtain a remarkable experience for content consumption. Moreover, the 120Hz refresh rate will grant a smooth touch response, while the brightness level reaches 1400 nits. All of these factors bring the best result for the users who want to consume media. Last but not least, the in-display biometric scanner gives a quick response and unlocks the screen swiftly, while face-ID perks are also present.
Memory and Internal
In the era of 5G smartphones, the Itel S25 Ultra is limited to 4G connectivity. This constraint appears due to the low-performance Unisoc T620 chipset. It’s a 12-nm octa-core processor that can produce up to 2×2.2 Ghz cloaking speed. Spec-wise, the hardware is the core downside of this phone. With this, the users can’t expect anything special, while the graphic unit is also average. The Itel S25 Ultra is disappointing if high performance is your priority.
However, the company didn’t shy away from offering higher storage and RAM variants. To give a clear picture, the users can purchase this device in 8GB RAM configuration with 128GB to 512GB UFS 2.2 storage. It’s a good thing that the company isn’t providing eMMC storage at this price point. For an average user, the 128GB is sufficient for media, apps, and other files.
But, the users can also push the storage limits according to their budget. As for the software interface, you are getting the Android 14-based Itel OS 14.5 skin, which has several bloatware apps. Like most budget-friendly phones, the users may have to compromise with the clean UI. But still, Itel OS is not a bad configuration as the interface offers a variety of utility apps, tools, and choices to uninstall pre-installed apps. But,
Camera
In most of the Itel smartphones, the camera quality is always a subject of concern. Typically, the image results are below average, with the worst part being the low-light photography. But, the Itel S25 Ultra comes with slightly better camera software support, while the camera app does introduce a couple of AI features. The camera island houses a 50MP primary sensor, a macro lens, and an auxiliary lens.
Thanks to the improved image processing, the photo’s quality didn’t hit rock bottom. Plus, it becomes possible to capture decent pictures in the daylight. The color saturation and contrast are managed properly with the main camera. But, the macro lens results aren’t that appealing if you want accurate details. The lowlight photo could have been better with proper noise and flare control.
Aside from this, the native camera app didn’t offer that many features. This limitation further downgrades the 32MP selfie lens abilities. The camera setup does utilize available camera perks. But even after this, the results won’t meet many people’s standards. Alongside this, it reduces the scope of recording social media-ready videos. Hopefully, recording video can reach up to 1440p resolution. But, there’s nothing you can do about the stabilization from the camera software.
Battery and Others
An average smartphone user spends roughly 3 to 5 hours a day, and according to this stat, the Itel S25 Ultra’s 5000 mAh battery would be satisfactory for normal activities. In general, the phone can produce up to 5 hours worth of screen time. But, the screen time can be reduced or increased based on usage. So considering this factor, charging this phone once a day is sufficient. In terms of the charging time, the phone will take two hours to refuel the battery using the 18W wired charger.
As for the other cool, the device features all of the relevant sensors and comms that are needed in an entry-level phone. Despite this, the company didn’t provide a dual speaker or a 3.5 mm jack on this phone. Though it compensates with a decent audio output from the mono speakers, it could have been better. Anyway, the Itel S25 Ultra pricing starts at $213 (Rs 17,990 in India) approx. But, at the same time, depending on the market, the pricing could be different.

Itel S25 Ultra Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Itel S25 Ultra smartphone.
| Specifications | Itel S25 Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | November 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.9 mm thickness |
| Weight | 163 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz 1000-1400 nits brightness ~393 PPI density Always-on display |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i IP64, dust and water resistant RGB ring notifications light |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, itel OS 14.5 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T620 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A75 6xX.X GHz Cortex-A55 |
| GPU | No |
| Card slot | Unspecified |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB UFS 2.2 |
| Camera | 50 MP (wide), AF XX MP (macro) Auxiliary lens LED flash, HDR, panorama Max – 1440p@30fps |
| Selfie | 32 MP (wide) Max – 1440p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Under display fingerprint, unspecified sensors |
| Battery | 5000 mAh 18W wired, bypass charging |
| Colors | Bromo Black, Meteor Titanium, Komodo Ocean |
| Expected Price | $213 (Rs 17,990 in India) approx |
Conclusion
The Itel S25 Ultra is a sleek and beautiful phone with a curved display. From built to design, the phone didn’t hesitate to showcase its class and elegance to the users. Moreover, the higher resolution display gives a pretty decent user experience. But apart from the physical appearance, there’s nothing great about the hardware or software. The device isn’t built for heavy gaming nor does it support exceptional camera results. It’s a mediocre product with a beautiful design.
There are factors like a weaker processor, no dual speakers, and 4G connectivity are the primary cons of this phone. And the list can go on and on for additional factors. If you can overlook them, only then consider getting this phone. Yet, other value-for-money options like Infinix Hot 50 Pro Plus can provide decent gaming, presentable camera results, and faster charging support. So, choose your next phone wisely and avoid making any uninformed decisions.







