Infinix Smart 9 HD Specifications
The Infinix Smart 9 HD smartphone is especially for low-budget buyers who only want a phone for calling and social media use. The phone comes with a 6.7-inch IPS LCD, featuring a 90Hz refresh rate, 720 x 1600 pixels resolution, and a brightness of 500 nits, suitable for casual viewing and browsing. The phone has a 13MP rear camera capable of recording 1080p videos and an 8MP front camera for selfies and video calls. The smartphone runs on Android 14 OS (Go edition) OS with XOS 14 UI and is powered by a Mediatek Helio chipset.
The Smart 9 HD packs a 5000mAh battery with 10W wired charging, and reverse wired charging, and the phone is available in Metallic Black, Neo Titanium, Mint Green, and Coral Gold. As for the RAM and storage, the smartphone offers 3GB to 4GB RAM with 64GB internal storage variants. The Infinix Smart 9 HD smartphone costs only $105 (Rs 8,999 in India) approx.
| Specifications | Infinix Smart 9 HD |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | November 2024 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.52 x 3.04 x 0.33 inches |
| Weight | 188 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 500 nits brightness 20:9 ratio ~262 PPI density |
| Protection/Others | IP54, dust and splash resistant |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 14 (Go edition), XOS 14 |
| Chipset | MediaTek Helio |
| CPU | Octa-core 8×2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G57 MC1 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3GB, 4GB |
| Internal | 64GB |
| Camera | 13 MP (wide), AF Auxiliary lens Dual-LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP (wide) LED flash |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 10W wired Reverse wired |
| Colors | Metallic Black, Neo Titanium, Mint Green, Coral Gold |
| Expected Price | $105 (Rs 8,999 in India) approx |
Infinix Smart 9 HD Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Infinix Smart 9 HD smartphone.
Pros
- Decent 5000 battery capacity.
- Comes with reverse wired charging support.
- Side-mounted fingerprint scanner.
- IPS LCD with 90Hz refresh rate.
- Comes with IP54, dust and splash resistant.
- A dedicated microSDXC card slot is present.
- Affordable price 4G smartphone.
- An audio jack and stereo speakers are present.
- Comes with Android 14 (Go edition) OS with XOS 14 UI support.
Cons
- No Gorilla Glass protection support.
- Low camera quality.
- No 4K video recordings support.
- Without gyro-EIS support for video recording.
- Low 720p resolution display.
- Without a 5G network and NFC support.
- Not for gaming or multitasking.







