Infinix Note 50 Pro Plus Smartphone Specs review – After Redmi opened the floodgates of the high-quality budget and mid-range phone market, many smartphone brands came. Infinix is one of the few brands that deliver feature-packed devices at a competitive price range. The company launched the Infinix Note 50 Pro Plus in March 2025, and it’s currently available in selected parts of Asia, Africa, and Europe. The device is packed with 5G connectivity, which isn’t a bad thing to get started.
The Infinix Note 50 Pro Plus is also known as the Infinix Note 50 Pro+ smartphone. But the biggest surprise of this smartphone would be the unique camera island in an octagonal shape, which gives this phone a distinctive look. Plus, the semi-curved display is something unexpected, while the minimalistic design is something many people will look forward to. The balance between performance, camera, and battery is worth noting. Let’s start the Infinix Note 50 Pro Plus specs review to find out more.
Table of Contents
Infinix Note 50 Pro Plus Smartphone Specs Review
Highlights
- The device features a 100W fast wired charging for a 5200 mAh battery configuration.
- It comes with a 144Hz refresh AMOLED display with 1300 nits peak brightness support.
- A 50MP periscope lens with OIS and 100x digital zoom is the core highlight of the camera setup.
- The software interface introduces Folax AI Assistant on XOS 15 based on Android 15.
- Under the hood, it equips a 4nm Mediatek Dimensity 8350 chipset with Mali G615-M6.
Design and Display
You can pick this Infinix Note 50 Pro Plus handset in three paint jobs: Titanium Grey, Enchanted Purple, and Racing Edition. The standard variant focuses on matte finishing, whereas the racing edition has a glossy finishing back panel. Yet, the octagonal camera module steals the show as it looks refreshing compared to the regular square and pill-shaped camera island. It also houses an RGB notification light at the bottom.
In addition, the phone has an IP 64 rating, but it doesn’t mean that your phone is completely safe. So, avoid using the phone near water and dust to minimize the risks. As for the rest of the build, the Note 50 Pro+ has an aerospace-grade aluminum side panel with a plastic back. Yet, with a slim build and 209-gram body, you won’t have to worry about anything. The device doesn’t feel that heavy while using it with one hand.
On the other hand, you will obtain a thin bezel 6.78-inch AMOLED panel with FHD+ resolution. Although there’s no evident info regarding the Corning Gorilla Glass protection yet. With the flat AMOLED panel, you will receive an exceptional viewing experience. The content streaming is also admirable, even though proper HDR+ support is missing. Still, the touch response is enhanced with a 144Hz refresh, and the 1300 nits peak brightness will ensure excellent outdoor visibility.
Memory and Internal
In terms of the chipset, you will find a solid mid-range chip, the MediaTek Dimensity 8350 chipset in this Infinix Note 50 Pro Plus phone. With this chip, the phone is powered thoroughly and gives impressive performance throttling. Moreover, pushing the processing speed wouldn’t be difficult as the octa-core can go up to 3.35GHz clock speed. Furthermore, the company inserted a Mali G615-MC6 GPU to improve the gameplay.
As for the gaming experience, you will notice lag and performance drops in top titles. During long gaming sessions, heating issues are a common things. It runs on Android 15 with a custom interface of XOS 15. This setup allows the phone to handle multitasking to a certain level. Besides this, the company claims to provide two OS updates within two years.
Yet, the latest Android rollout is often delayed in the Infinix smartphones. Sometimes, the users notice bug issues after upgrading to the latest OS. So, avoid upgrading the OS till the stable version appears. The device offers 12GB RAM, which isn’t the virtual RAM. Following this, you can store media, games, and other files with the 256GB UFS 4.0 space with no option for expandable storage. Overall, the performance is acceptable for everyday usage and gaming.
Camera
On paper, the Infinix Note 50 Pro Plus has a triple camera setup, which offers a 50MP primary, a 50MP periscope camera, and an 8MP ultra-wide lens. The primary sensor offers OIS, which stabilizes the image footage and gives a crisp result. You will notice vivid details with vibrant colors and manageable contrast in the daylight. But, the lowlight is a weak point as the photos tend to have noise and grain.
Even though the company includes a dedicated night mode, the results are the same. The dynamic range isn’t that bad and the color pops when using the periscope lens. With this, getting high-quality details won’t be challenging. Plus, the 3X zoom goes beyond and gives detailed photos. But, as soon as you zoom in, more images begin to lose details and become a bit grainy.
The portrait mode does a decent job and manages the edges and background blur with precision. If you are looking for an exceptional video recording, then it might not be the perfect choice. While it can record up to 4K videos with OIS support, it meets the sufficient standards of mid-range phones. This applies the same 32MP selfie lens. As for the camera performance, the daylight pictures come well, and lowlight selfies appear slightly washed out.
Battery and Others
Now, let’s talk about the battery configuration. For the Infinix Note 50 Pro Plus smartphone, you will obtain an enormous 5200 mAh battery, which grants a solid battery life. Usually, the phone will last for more than 6+ hours with moderate usage. Yet, the 100W fast would only need 30 minutes to recharge the handset. There’s no doubt that battery life is good, but the ultra-fast charging is something noteworthy.
Moreover, you will find 50W wireless charging, 10W reverse charging, and 7.5W reverse wireless charging support. Aside from this, Infinix added an under-display biometric scanner and face unlock for security and protection. Plus, the phone obtains a JBL sound configuration, but no audio jack. The sensors and comms department didn’t fall behind and provided the latest resources. Lastly, the Infinix Note 50 Pro Plus costs around $385 (Rs 32,999 in India), approx.
Infinix Note 50 Pro Plus Pros and Cons

Infinix Note 50 Pro Plus Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Infinix Note 50 Pro Plus smartphone.
| Specifications | Infinix Note 50 Pro Plus |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.43 x 2.93 x 0.31 inches |
| Weight | 209 g |
| Size | 6.78 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 144Hz 1300 nits brightness ~393 PPI density Always-On Display |
| Protection/Others | IP64 dust-tight and water-resistant (water splashes) Aerospace-Grade Aluminum RGB notification light (on the back) |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades, XOS 15 |
| Chipset | 4nm – Mediatek Dimensity 8350 |
| CPU | Octa-core 1×3.35 GHz Cortex-A715 3×3.20 GHz Cortex-A715 4×2.20 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), multi-directional PDAF, OIS 50 MP (periscope telephoto), multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP (112˚ultrawide) Dual-LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 32 MP (wide) Max – 4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| Battery | Si/C Li-Ion 5200 mAh 100W wired, 100% in 32 min 50W wireless MagCharge 10W reverse wired 7.5w reverse wireless Bypass Charging |
| Colors | Titanium Grey, Enchanted Purple, Racing Edition |
| Expected Price | $385 (Rs 32,999 in India) approx |
Conclusion
To sum it up, the display quality and fast charging are the reasons why you should purchase this Infinix Note 50 Pro Plus phone. The camera department provides great photos in daylight, but night mode and dynamic range need more improvement. As for other downsides, this phone doesn’t provide top-tier gaming performance, the interface is loaded with bloatware, and OS updates are often delayed.
If you aren’t bothered by those factors, the Infinix Note 50 Pro Plus is the value-for-money deal. However, if you want more software updates, a better camera experience, and better gaming performance, check out the Nothing Phone (3a). Apart from Google, Samsung is one of the few brands that are providing six years of OS updates. Finally, the decision is up to you if the device meets your requirements, choose it. If not, look for other options.






