Huawei Watch GT Runner Specifications
The Huawei Watch GT Runner launched in November 2021, while the expected price for this smartwatch would be around $335 (Rs. 25,499 in India) approx. As for the dimensions, this watch equips a pretty athletic form factor that only weighs 38.5-grams, and looks are also fine. Apart from the design layout, this watch brings a 1.43-inches AMOLED panel. Following that, the Huawei Watch GT Runner is powered by the Proprietary OS interface that renders several health-centric features just like its sibling Huawei Watch GT 3. Aside from this, the watch is preloaded with lots of features and offers a Li-Po 455 mAh battery that promises to render 5-days’ worth of battery life along with a wireless charger. For the color option, you can pick this smartwatch in Black and Gray options.
| Specifications | Huawei Watch GT Runner |
| Network | No |
| Announced | November 2021 |
| SIM | No |
| Dimensions | 1.83 x 1.83 x 0.43 inches |
| Weight | 38.5 grams |
| Size | 1.43 inches |
| Display | AMOLED ~461 PPI density |
| Protection | 50m water resistant 5 ATM IP68 |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| OS | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| GPU | No |
| Card slot | No |
| RAM | No |
| Internal | 4GB |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2 |
| Battery | Li-Po 455 mAh Wireless charging |
| Colors | Black, Gray |
| Expected Price | $335 (Rs. 25,499) Approx. |
Huawei Watch GT Runner Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Huawei Watch GT Runner smartwatch.
Pros
- Long-lasting battery life.
- AMOLED display panel.
- Robust Athletic type design.
- Lightweight built quality.
- Heart rate checking sensor.
- IP rating certification.
- NFC features are intact.
- Wireless charging support.
- Internal storage to save music and other data.
- Loud speaker or NFC enabled.
Cons
- Slightly costly from the competition.
- Without WIFI support.
- Not possible to make GPS calls.
- Without any chipset.
- Without any e-SIM support







