Huawei Watch D2 Specifications
Huawei Watch D2 was released in September 2024 with attractive looks and features. The watch has a rough price tag of $395 (Rs 32,999 in India) approx and is available in Black and Gold color variants. As for the display, you will receive a 1.82-inch AMOLED display panel with 480 x 408 pixels resolution. Also, the smartwatch has ECG certified, Blood Pressure Measurement & ECG with a built-in pump & inflatable strap, and an IP68 rating.
For software, the Huawei Watch D2 runs on HarmonyOS. The device has the following sensors: An accelerometer, gyro, heart rate, barometer, thermometer, differential pressure sensor, barometer, and SpO2. It also has a Li-Ion battery powering the smartwatch with 5W wireless charging support. The smartwatch has no SIM connectivity is the downside of this watch.
| Specifications | Huawei Watch D2 |
| Network | No |
| Announced | September 2024 |
| SIM | No |
| Dimensions | 1.89 x 1.50 x 0.52 inches |
| Weight | 40 g |
| Size | 1.82 inches |
| Display | AMOLED ~347 PPI density |
| Protection/Others | IP68 Blood Pressure Measurement & ECG with built-in pump & inflatable strap ECG certified |
| Resolution | 480 x 408 pixels |
| OS | HarmonyOS |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | Unspecified |
| Internal | Unspecified |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.2, LE |
| GPS | Unspecified |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature), differential pressure sensor, barometer |
| Battery | Li-Ion 5W wireless |
| Colors | Black, Gold |
| Expected Price | $395 (Rs 32,999 in India) approx |
Huawei Watch D2 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Huawei Watch D2 smartwatch.
Pros
- Bluetooth connectivity is available.
- An impressive AMOLED display panel.
- Comes with HarmonyOS support.
- NFC-enabled smartwatch.
- Blood Pressure Measurement and ECG certified.
- Heart rate and SpO2 are available.
- Offers an accelerometer, thermometer, gyro, and barometer.
- IP68 water-resistant support.
- Comes with Wireless charging support.
Cons
- Without WI-Fi support.
- No SIM connectivity.
- No internal storage support.
- No information about the CPU and chipset.
- Without any glass protection.
- No fast charging support.
- The battery capacity is not mentioned.
- High pricing as per specs offered.







