Huawei Watch 3 Pro Specifications
The Huawei Watch 3 Pro smartwatch is bigger in size than the Huawei Watch 3. The expected price of the phone is approximately $520 (Rs 38,000) and the release date is June 2021.
| Specifications | Huawei Watch 3 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | June 2021 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 1.89 x 1.95 x 0.55 inches |
| Weight | 63 g |
| Size | 1.43 inches |
| Display | AMOLED 1:1 ratio ~326 PPI density |
| Protection | 50m water resistant 5 ATM |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| GPU | No |
| Card slot | No |
| RAM | 2GB |
| Internal | 16GB |
| Camera | No |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature) |
| Battery | Li-Ion Wireless charging 10W |
| Colors | Black, Silver |
| Expected Price | $520 (Rs 38,000) approx. |
Huawei Watch 3 Pro Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Huawei Watch 3 Pro smartwatch.
Pros
- AMOLED display.
- 16GB of internal storage.
- NFC and speaker are available.
- Wireless charging support.
- GPS calling enabled.
- Support Wifi and Bluetooth.
- Water-resistant to 50m.
- Heart rate and thermometer (body temperature) available.
- Decent battery life.
Cons
- No processor or chipset.
- Does not support 5G eSIM.
- Available in 2 colors only.
- Without any screen protection.
- Little heavy.
- Overpriced smartwatch compare specs available.







