Huawei Pura X Smartphone Review – Huawei finally launched its Flagship foldable smartphone after a long tease. The new Huawei Pura X was unveiled in March 2025, and most likely, the device will be exclusively for the mainland Chinese smartphone market. Despite this, the company didn’t give clear info about global availability. But due to the trade restrictions, getting this phone US directly would not be possible, unless you import it.
In the first impression, the handset carries a premium aesthetic design layout, such as the Samsung foldable smartphone with Huawei’s distinct design profile. Moreover, the Pura X camera module does look Flagship series of the Huawei Mate lineup. Furthermore, the device brings the latest 5G connectivity and sensors. However, there are lots of foldable options available, even at half-price. Still, is the Huawei Pura X worth purchasing? Let’s find out from the following Huawei Pura X Specs review.
Table of Contents
Huawei Pura X Smartphone Specs Review
Highlights
- A flat 6.3 foldable LTPO2 OLED display gives an impressive viewing experience with FHD+ resolution support.
- The Pura X has a similar performance as the Kirin 9020 chipset on paper.
- A 50MP triple camera module will bring astounding photos and video results.
- The software interface is handled through the native HarmonyOS 5.0 interface.
- The device is expected to arrive with a massive 4720 mAh battery capacity with 66W fast charging and 40W wireless charging.
Design and Display
Usually, users will expect a premium build quality with a foldable phone, and the Pura X isn’t an exception. You will obtain a sleek aluminum frame with a glossy back panel. On the same note, the company claims to provide IPX8 certification, which has basic splash resistance at max. The aesthetic appeal is also followed by five different paint jobs. The black, gray, and white color options arrive with a glossy finishing body.
Whereas, the Red and Green options have an eco-leather back panel, which gives the phone a more premium appearance. The secondary display boasts a 3.5-inch LTPO2 OLED screen with HD+ resolution and 120Hz refresh rate. On paper, the cover display goes great, but during normal usage, the screen struggles a bit with overall navigation. But, the camera module placement doesn’t disturb the screen.
On the other hand, the hinge is barely noticeable on the 6.3-inch Foldable LTPO2 OLED screen. But, you will notice thick bezels on the screen, which is one of the downsides of this phone. With this display, users can easily obtain up to 120Hz refresh rate, FHD+ resolution, and HDR vivid content support. Apart from the specs, the phone offers a crisp visual with dark black and deep contrast. As far as brightness is concerned, you won’t face trouble watching content in the daylight because the phone has a 2500 nits high brightness rating.
Memory and Internal
Huawei has been working on the HarmonyOS for more than five years, and the newest update has been refined to improve efficiency and customization aspects. Despite lacking the Google ecosystem, the developers ensure that the users are getting all of the necessary alternative apps. Since it’s a China-centric interface, you can’t download Facebook, Instagram, or other global social media apps.
But, the worst part of the interface would be the app optimization. The company didn’t fine-tune apps for the foldable screen as well as the cover screen. You might have to wait for the next update rollout. Aside from this, the Huawei Pura X brings the Kirin 9020 chipset that gives up to 1×2.5GHz clock speed. Typically, this processing power is sufficient for handling multitasking and a little bit of gaming.
Gaming is a strong suit of this phone as the higher refresh rate combined with Maleoon 920 GPU offers smooth gameplay. It’s also possible to enjoy Genshin Impact at high-resolution settings with fewer frame drops. However, it can’t be considered a perfect gaming phone due to the lack of proper cooling support. Last but not least, the phone offers an ample 12GB to 16GB RAM with multiple storage options such as 256GB, 512GB, and 1TB space. Through this combination, you can choose the best one for your requirements.
Camera
Huawei was once a leading brand when it came to photography, and the Pura X continued to follow that legacy. For your information, the device features a traditional triple-camera setup, which is led by a 50MP primary sensor. It delivers impressive colors, sharp contrast, and high-quality details in daylight conditions. The lowlight photos aren’t that bad either, the colors look smooth with less noise.
Plus, the zooming abilities go up to 3.5X optically with the 8MP telephoto lens. However, the images from this lens usually have less dynamic range. Following this, the 40MP ultra-wide makes the landscape shot a little more colorful. As compared to the primary lens, the colors do feel slightly dull, but the well-balanced colors and shadows make the results great.
There’s also a 1.5MP Red Maple Primary Color Camera that captures better colors and offers a natural skin tone. Usually, this sensor helps other sensors to enhance color reproduction. As for the video recording, the phone can go up to 4K resolution with gyro-EIS support. On the other hand, the foldable screen presents a 10.7MP selfie camera that features 1080p recording.
Battery and Others
Being a foldable phone, the Huawei Pura X has a relatively large 4720 battery. In normal usage, you can squish out up to 6+ hours of screen time. But during heavy use, the screen time would be two to three hours less. Ideally, the smartphone can stay active for a full day with moderate usage. Charing is one of the core highlights as it provides 66W wired charger support.
Typically, it will take the battery from zero to full in less than 50 minutes. Indeed, the add-on of 40W wireless charging is a must-needed who prefer a cable-free experience. The phone also features OTG with a USB-C port. As for security and privacy, the side-mounted fingerprint scanner is also present. The Huawei Pura X falls into the premium flagship category, and it costs around $1048 (Rs 89,999 in India) approx.
Huawei Pura X Pros and Cons
Huawei Pura X Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Huawei Pura X smartphone.
| Specifications | Huawei Pura X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | Unfolded: 143.2 x 91.7 x 7.2 mm Folded: 91.7 x 74.3 x 15.1 mm |
| Weight | 193.7-195.9 g |
| Size | Unfolded: 6.3 inches Folded: 3.5 inches |
| Display | Unfolded: LTPO2 OLED 1B colors HDR Vivid 120Hz 2500 nits brightness 16:10 ratio ~396 PPI density Folded: LTPO2 OLED 1B colors 120Hz |
| Protection/Others | IPX8 dust/water resistant |
| Resolution | Unfolded: 1320 x 2120 pixels Folded: 980 x 980 pixels |
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Chipset | Kirin 9020 |
| CPU | Octa-core 1×2.5 GHz Taishan Big 3×2.15 GHz Taishan Mid 4×1.53GHz Cortex-A510 |
| GPU | Maleoon 920 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP (ultrawide), AF 1.5 MP multi-spectral channel red maple primary color camera Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR Max – 4K, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Selfie | 10.7 MP (wide) Max – 1080p, HDR Vivid |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 4720 mAh 66W wired 40W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Colors | Red, Green, Gray, White, Black |
| Expected Price | $1048 (Rs 89,999 in India) approx |
Conclusion
The Huawei Pura X is a half-baked product if you compare it to other flagship foldable phones. There’s no doubt that the phone has cutting-edge hardware, an excellent camera, and top-tier battery life support. Plus, the standout perks would be the faster refresh rate and amazing display. Regardless, there are a lot of drawbacks.
The HarmonyOS, despite getting upgraded, has limitations. Bugs and lags are the primary reasons why many people didn’t like this interface. Plus, it still doesn’t match the convenience of the Android ecosystem. The lack of software support is the core shortcoming. If a flip phone is your priority, consider getting a [[Samsung Galaxy Flip6]].
It has a compact foldable design, Google service support, longer software updates, better camera control, and a Snapdragon chipset. All of those factors combined make this phone a more promising deal. But it lacks a higher battery capacity. Overall, if HarmonyOS didn’t bother you, Huawei Pura X delivers flagship expereince. But the final decision depends on your requirements so choose wisely.







