Huawei Pura 70 Ultra Smartphone Review – The recent entry of the Huawei Pura 70 Ultra has set new benchmarks for photography. The Chinese smartphone giant Huawei has developed better camera software for their premium flagship phone making the Pura 70 Ultra a good choice for camera enthusiasts. Alongside this, the first impression of this phone is the good design, the latest battery technology, and of course, a Kirin chipset under the hood.
The Pura 70 Ultra is one of the few handful phones that you should pick right away, whether it’s due to appealing design or overall specs. The hardware section is looking promising with enhanced performance capacities to compete in the flagship market. With no further ado, you can read our Huawei Pura 70 Ultra smartphone review.
Table of Contents
Huawei Pura 70 Ultra Smartphone Review
Highlights
- The phone arrives with a 6.8-inch LTPO OLED screen with 1B colors and a 120Hz refresh rate.
- As for the software skin, the EMUI 14.2 custom skin is available for the international variant, while the native Chinese version offers HarmonyOS 4.2.
- The hardware configuration of the Kirin 9010 chipset grants superior performance and visual support.
- An exceptional 50MP triple camera with high-end camera technology is offered on the Pura 70 Ultra.
- The 5200 mAh battery configuration offers multiple charging options from 80W wireless to 100W wired.
Design and Display
The Huawei Pura 70 Ultra isn’t like another flagship phone, it comes with a decent appearance. Unlike traditional phones, the company added a unique camera bump on the back panel. The camera panel does give a cyberpunk feeling when you look at the back panel for the first time. Aside from this, the phone is available in four fantastic paint jobs with the vegan leather back cover. You can choose between Black, Brown, White, and Green.
We liked the Green paint job since it gives a refreshing appearance. The overall build is superior in almost every aspect from IP rating to Kunlun glass protection. The device appears with an aesthetic side panel with slim bezels covering the 6.8-inch LTPO OLED screen. Through this display, smartphone manufacturers are offering mesmerizing colors and contrast for watching content and streaming games. Plus, the Pura 70 Ultra offers 1B colors that will enhance the viewing experience.
On the other hand, it’s good to see that the phone brings HDR content support so that you can notice each detail on the screen. Alongside this, the selfie camera is barely visible on the front display, which gives a complete screen view. The touch response is further improved through the 120Hz refresh rate while using the adaptive refresh rate settings according to your needs. Moreover, the phone will deliver 2500 nits peak brightness so that everything is visible.
Memory and Internal
Under the hood, the Huawei Pura 70 Ultra is powered by the Kirin 9010 chipset, which can easily push the overall performance. To be precise, the device can provide up to 1×2.3GHz cloaking speed. Although, the processing speed can’t surpass other flagship phones. But, you won’t face any serious trouble with the day-to-day activities from calling to gaming. The device can handle overheating with the advanced cooling system.
A couple of hours of Genshin Impact and PUBG won’t heat the phone. The hardware configuration is designed to support gaming to a certain extent. Furthermore, you are getting the EMUI 14.2 custom interface on the international variant. As for the Chinese variant, the phone quips the Harmony OS 4.2 with combined features of Huawei OS. There are several new and interactive themes.
The Celia assistance has improved and the phone is equipped with a new security and battery health app. In terms of the performance benchmark scores, the phone offers underwhelming numbers. Still, it’s good to see that the company added a 16GB LPDDR5X RAM, which will club alongside the 512GB and 1TB storage support.
Camera
The Huawei Pura 70 Ultra offers an interesting triple-camera setup. The primary 50MP sensor offers a retractable lens with variable aperoutre. Alongside this, the new XD motion engine will click crisp photos of moving objects. On the other hand, the second 50MP camera offers periscope telephoto lens support, which can provide improved zoom in and out capabilities. The details aren’t distorted and the colors are quite accurate. Following this, the phone also delivers an exceptional 40MP ultra-wide lens that can click macro pictures with ease.
Last but not least, the phone features a 13MP selfie lens with multiple zooming modes. The camera quality of the Pura 70 ultra is excellent. The colors and contrast are accurate and give a natural tone to the photos. Alongside this, the lowlight photos aren’t that dull. Moreover, the user can smoothly record up to 4K videos with proper stabilization support. Overall, the camera aspect of the Huawei Pura 70 Ultra is top-notch.
Battery and Others
The battery performance also plays a significant role when you are purchasing any smartphone. The Huawei Pura 70 Ultra introduces a Li-Po 5200 mAh battery setup. With this configuration, the users can obtain up to 6+ hours of screen time for their favorite activities. On top of that, the battery endurance makes sure that the phone stays active for the whole day.
Besides, you can choose between 80W wireless and 100W wired charging support. Both of them will work smoothly and refuel the battery percentage in less than 45 minutes. Also, the phone has 20W reverse wireless and 18W reverse wired charging. As for additional features, Huawei added the latest WiFi, Bluetooth, Statllite calling, NFC, and other necessary sensors. Through them, you can do your daily activities with ease.
As far as the sound is concerned, the stereo speakers ensure that the users can hear crisp audio. Although, the audio output might not be that loud. Anyway, let’s talk bout the price point of this phone. The company set Huawei Pura 70 Ultra pricing at $1656 (Rs 1,37,900 in India) approx.
Huawei Pura 70 Ultra Pros and Cons

Huawei Pura 70 Ultra Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Huawei Pura 70 Ultra smartphone.
| Specifications | Huawei Pura 70 Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.40 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 226 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | LTPO OLED 1B colors HDR 120Hz 2500 nits brightness ~460 PPI density |
| Protection/Others | Kunlun Glass (Basalt-tempered) IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1260 x 2844 pixels |
| OS | HarmonyOS 4.2 |
| Chipset | 7nm – Kirin 9010 |
| CPU | Octa-core 1×2.3 GHz Taishan Big 3×2.18 GHz Taishan Mid 4×1.55 GHz Cortex-A510 |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | 16GB |
| Internal | 512GB, 1TB |
| Camera | 50 MP (wide), 1.0″-type, PDAF, Laser AF, sensor-shift OIS, retractable lens 50 MP (telephoto), PDAF (5cm – ∞), OIS, 3.5x optical zoom 40 MP (ultrawide), AF LED flash, panorama, HDR Max – 4K, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 13 MP (ultrawide), AF HDR, panorama |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Message |
| Battery | 5200 mAh 100W wired 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
| Colors | Black, White, Brown, Green |
| Expected Price | $1656 (Rs 1,37,900 in India) approx |
Conclusion
The Huawei Pura 70 Ultra is a phenomenal phone if you want to capture professional photos and videos. Apart from offering a stunning camera setup and retractable sensor, the phone doesn’t have anything special to sell. However, one might consider the unique design as a plus point. But still, the phone has several shortcomings whether you look at the hardware or performance.
Hopefully, the display experience isn’t disappointing since you are getting an LTPO OLED display. The software end has improved a lot compared to the previous interface setting. There are more customization options available in the UI. Even though the phone is offering something new to the market, it’s a flashy phone with average specs.
Instead of spending your hard-earned money on this phone, consider checking out the Samsung Galaxy S24 Ultra. The Galaxy S24 Ultra would be a far superior phone as compared to the Huawei Pura 70 Ultra. Still, we would recommend you go through both of the phones and make a decision based on your phone’s requirements.







