Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus Smartphones Review – Huawei released its newest flagship phones, the Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus, in April 2024, and they went on sale the same month. The Huawei Pura 70 Pro has launched globally and will expand to more regions in the future but not the Pura 70 Pro Plus. The Pura 70 Pro Plus model will remain exclusively in China. These new smartphones are meant to present the best of what Huawei has in the flagship smartphone category, so they also have 5G connectivity.
Both smartphones feature a premium design with a triangular camera island on the back. They follow the same design language as Huawei’s 2024 smartphones. Huawei wants these two smartphones to be its ultimate flagship smartphones that beat out all other phones, a claim we can’t verify without a proper review. So, let’s begin with a detailed review of both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus and see if these smartphones are worth purchasing.
Table of Contents
Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus Smartphones Review
Highlights
- Both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus feature the same 6.8-inches LTPO OLED display with 120Hz high refresh rate support.
- Both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus are powered by the Kirin 9010 5G chipset, which is capable of reaching clock speeds of 1×2.3 GHz.
- Both smartphones come pre-loaded HarmonyOS 4.2 but the Huawei Pura 70 Pro has EMUI 14.2 in the international market for better customization support.
- Both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus feature the same 50MP rear camera system along with a 13MP selfie sensor.
- Both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus have the same 5050mAh long-lasting battery. They also have support for 100W wired fast charging with 80W wireless fast charging.
Design and Display
The design of the Huawei Pura 70 Pro and the Huawei Pura 70 Pro Plus looks quite premium. They have the same curved edges, curved sides, and the same design on the rear panel. However, the Huawei Pura 70 Pro Plus has an advantage over its younger sibling. It comes in a vegan leather variant that looks and feels premium. The Pura 70 Pro is only available in a glass rear panel.
In terms of design, the new phones look absolutely fantastic and they also feel premium, thanks to the aluminum frame and glass/leather combo. Overall, they are very well-built and well-designed smartphones. As for the display, both smartphones have the same 6.8-inches LTPO OLED display with 120Hz high refresh rate support for a smooth user experience.
The display panel has a 1.5K resolution with up to 1 billion colors, which provides a superb viewing experience. The display of both smartphones has support for HDR content, so HDR movies look fantastic on this device. The display panels can also get as bright as 2500 nits under direct sunlight, so there shouldn’t be any issues in outdoor situations. The display of the Huawei Pura 70 Pro is protected by Kunlun Glass 2, while Kunlun Glass protects the display of the Huawei Pura 70 Pro Plus. So, they should be well protected against scratches. Both smartphones are also well protected against dust and water, thanks to the IP68 certification.
Memory and Internal
Both Huawei Pura 70 Pro and the Huawei Pura 70 Pro Plus are powered by Huawei’s own chipset called Kirin 9010 and it can deliver clock speeds of 1×2.3 GHz. The chipset is quite powerful and has more than enough performance to run all your favorite apps and games flawlessly. However, compared to chipsets in other flagship phones, the Kirin 9010 gives tough competition to other smartphone chipsets.
Also, both smartphones support 5G connectivity for gigabit-level speeds and low-latency gaming. Speaking of gaming, the GPU inside the chipset had enough power to run all your favorite games, such as PUBG Mobile, Summoners War, and CODm with relatively smooth framerates. For RAM and storage, the Huawei Pura 70 Pro can be purchased with up to 12GB of RAM and 256GB to 1TB of internal storage.
On the other hand, the Huawei Pura 70 Pro Plus can be purchased with up to 16GB of RAM and 512 GB/1 TB of internal storage. When it comes to the software side of things, both smartphones come pre-loaded HarmonyOS 4.2 in China. But the Huawei Pura 70 Pro has EMUI 14.2 in the international market and it offers extended customization support.
Camera
Both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus smartphones feature the same 50MP triple camera setup. The main 50MP rear camera takes multiple camera snaps and then combines them into one perfect shot. This allows for pictures to have higher detail levels, high dynamic range, and a natural color tone.
The second camera is the 48MP telephoto camera, which takes incredible zoomed pictures at 3.5x Zoom levels. The last camera is the 12.5MP ultra-wide camera, which manages to take some great pictures with similarly impressive details as the main camera but there could be a small shift in colors in some pictures comparatively.
Both smartphones also support night mode and it manages to capture more photos and produce brighter shots than normal. The night pictures look quite good. On the front, both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus have the same 13MP selfie camera, which managed to capture some fine details in the subject’s face with a natural skin tone. When it comes to video recording, the rear camera can record videos at a maximum of 4K@30FPS. They also support OIS and gyro-EIS for better stabilization.
Battery and Others
Both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus smartphones have the same 5050mAh long-lasting battery. The batteries of smartphones should last 1 – 2 days with light to medium usage. But with heavy usage and gaming, the battery will drain the battery faster and the two smartphones may not last a full day.
As for charging, both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus support 100W wired fast charging with 80W wireless fast charging. The 100W wired charger should fully charge the smartphones in about 30 minutes, while the 80W wireless charger should fully charge the smartphones in about 45 minutes. Also, phones have 20W reverse wireless and 18W reverse wired charging.
Apart from that, both smartphones have Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, an under-display fingerprint scanner, GPS, NFC, stereo speakers, BDS Satellite Message, and USB-C for charging. As for pricing, the Huawei Pura 70 Pro is available starting at $865 (Rs 71,999 in India) approx. While the Huawei Pura 70 Pro Plus is only available for $1116 (Rs 92,990 in India) approx.
Huawei Pura 70 Pro Plus Pros and Cons

Huawei Pura 70 Pro Plus Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Huawei Pura 70 Pro Plus smartphone.
| Specifications | Huawei Pura 70 Pro Plus |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.40 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 220 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | LTPO OLED 1B colors HDR 120Hz 2500 nits brightness ~460 PPI density |
| Protection/Others | Kunlun Glass IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1260 x 2844 pixels |
| OS | HarmonyOS 4.2 |
| Chipset | 7nm – Kirin 9010 |
| CPU | Octa-core 1×2.3 GHz Taishan Big 3×2.18 GHz Taishan Mid 4×1.55 GHz Cortex-A510 |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | 16GB |
| Internal | 512GB, 1TB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, Laser AF, OIS 48 MP (telephoto), PDAF (5cm – ∞), OIS, 3.5x optical zoom 12.5 MP (ultrawide) LED flash, panorama, HDR Max – 4K, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 13 MP (ultrawide), AF HDR, panorama |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Message |
| Battery | 5050 mAh 100W wired 80W wireless 20W reverse wireless 18W reverse wired |
| Colors | Black, White, Silver |
| Expected Price | $1116 (Rs 92,990 in India) approx |
Conclusion
Both Huawei Pura 70 Pro and 70 Pro Plus are great smartphones and will offer a premium experience to anyone who picks up the phone. Everything from the display to the camera to the battery is absolutely phenomenal and will easily go toe to toe with any other smartphone in the same price range.
However, the two new smartphones hide a dark secret in the form of the chipset. While the name of the chipset may indicate a flagship-level performance, it is just not true in reality. Huawei is banned from using Qualcomm chipsets or other chipsets, thanks to US sanctions. So, they had to come up with their own chipset, but it is just not on the same level as other flagship smartphones.
If performance is not the priority and you don’t mind paying the premium price tag, then you can buy any one of the two smartphones. However, if you care about performance, we would recommend the Xiaomi 14 and 14 Pro series of smartphones instead. However, the final decision is up to you, so it is better to choose a smartphone based on your requirements and needs.







