Huawei MatePad SE 11 Specifications
The Huawei MatePad SE 11 tablet was released in June 2024 and arrived with a price tag of $215 (Rs 17,990 in India) approx. The device has an 11.0 inch IPS LCD panel that supports 400 nits brightness. The Huawei MatePad SE 11 tablet runs on HarmonyOS 2.0 and offers 4GB to 8GB RAM with 64GB to 128GB internal storage.
As far as the cameras are concerned, the device on the rear packs an 8MP single camera, as well as a 5MP camera present on the front for selfies. The tablet has a 7700 mAh battery that supports 22.5W wired and 5W reverse charging support. You can purchase this tablet in Nebula Gray and Crystal Blue color variants. The tablet also has Stylus support.
| Specifications | Huawei MatePad SE 11 |
| Network | No |
| Announced | June 2024 |
| SIM | No |
| Dimensions | 9.93 x 6.45 x 0.27 inches |
| Weight | 475 g |
| Size | 11.0 inches |
| Display | IPS LCD 400 nits brightness 16:10 ratio ~206 PPI density |
| Protection/Others | Stylus support |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal | 64GB, 128GB |
| Camera | 8 MP (wide), AF Panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP Max – 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | 7700 mAh 22.5W wired 5W reverse wired |
| Colors | Nebula Gray, Crystal Blue |
| Expected Price | $215 (Rs 17,990 in India) approx |
Huawei MatePad SE 11 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Huawei MatePad SE 11 tablet.
Pros
- Comes with 4 stereo speakers.
- A dedicated microSDXC card slot.
- Huge 7700 mAh battery capacity.
- Comes with 22.5W wired and 5W reverse charging.
- IPS LCD screen with 400 nits brightness.
- Comes with style support.
Cons
- No 4K video recording support on the device.
- No fingerprint scanner.
- No CPU or GPU support.
- Outdated camera setup offered.
- An audio jack is missing.
- No NFC and SIM support.
- Gorilla Glass protection is missing.
- No wireless charging support.
- No water and dust resistance.







