Huawei MatePad Air (2024) Specifications
Huawei recently launched a tablet called the Huawei MatePad Air (2024), which arrived with a price tag of $392 (Rs 32,999 in India) approx. As far as the primary specs are concerned, you are getting a tall 12.0-inch IPS LCD panel with 144Hz refresh rate, 1000 nits brightness, and Stylus support. Besides this, the device runs on HarmonyOS 4.2. For storage, you get 256GB to 512GB internal storage with 8GB/12GB RAM support.
As far as the cameras are concerned, the Huawei MatePad Air (2024) on the rear packs a 13MP dual camera with an 8MP ultrawide lens, as well as an 8MP camera present on the front for selfies. The tablet has a huge 10100 mAh battery that supports 66W wired charging support. You can purchase this tablet in Pink, Green, White, and Gray color variants. The tablet also has 6 stereo speakers, OTG, Bluetooth 5.2, GPS, and Wi-Fi support.
| Specifications | Huawei MatePad Air (2024) |
| Network | No |
| Announced | August 2024 |
| SIM | No |
| Dimensions | 10.63 x 7.20 x 0.23 inches |
| Weight | 555 g |
| Size | 12.0 inches |
| Display | IPS LCD 144Hz 1000 nits brightness 3:2 ratio ~279 PPI density |
| Protection | Stylus support (magnetic) |
| Resolution | 2800 x 1840 pixels |
| OS | HarmonyOS 4.2 |
| Chipset | N/A |
| CPU | N/A |
| GPU | N/A |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB |
| Camera | 13 MP (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) LED flash Max – 4K@30fps |
| Selfie | 8 MP Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic accessory connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| Battery | Li-Po 10100 mAh 66W wired |
| Colors | Pink, Green, White, Gray |
| Expected Price | $392 (Rs 32,999 in India) approx |
Huawei MatePad Air (2024) Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Huawei MatePad Air (2024) tablet.
Pros
- Comes with six stereo speakers.
- The HarmonyOS 4.2 OS support.
- FHD IPS LCD panel with 144Hz refresh rate.
- Huge 10100 mAh battery capacity.
- Comes with 66W wired charging support.
- OTG-enabled tablet.
- Comes with Stylus support.
- 4K video recording support.
Cons
- Without custom UI.
- No reverse or wireless charging support.
- Outdated camera setup offered.
- Gorilla glass protection is missing.
- No NFC and SIM support.
- A microSDXC card slot is missing.
- No dust and water resistance.
- An audio jack and fingerprint scanner are missing.







