HTC U24 Pro Specifications
HTC U24 Pro comes with 5G connectivity and flagship-level specs and features. Speaking of the hardware setup, the HTC company delivers the 4nm Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 chipset, giving you an amazing gaming experience. The HTC U24 Pro smartphone runs on the Android 14 OS and it is available in 12GB RAM and 256GB to 512GB UFS 3.1 internal storage. The display renders a 6.8-inch OLED panel with an impressive 120 Hz refresh rate. Also, the screen is protected by Corning Gorilla Glass protection and IP67 water/dust resistance.
The HTC U24 Pro smartphone has a triple camera setup including a 50MP main camera lens with OIS that can record 4K videos at 30fps with gyro-EIS support. Also, a 50MP telephoto lens with 2x optical zoom and an 8MP ultrawide lens is present. For video calls and selfies, you will get a 50MP front camera. A 4600 mAh battery with 60W fast charging is available in the HTC U24 Pro smartphone. Also, the phone has 15W wireless, reverse wired, and 5W reverse wireless charging support. As for price, the smartphone comes with a price tag of $598 (Rs 49,990 in India) and is available in Space Blue and Twilight White color options.
| Specifications | HTC U24 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.58 x 2.95 x 0.35 inches |
| Weight | 198.7 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | OLED 120Hz ~392 PPI density |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass IP67 dust/water resistant |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×2.63 GHz Cortex-A715 4×2.4 GHz Cortex-A715 3×1.8 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 720 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP (120Ëšultrawide) Dual-LED flash, HDR, panorama, Best Take Max – 4K@30fps (HDR), gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP (wide) HDR Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 4600 mAh 60W wired, PD3.0, QC4 15W wireless 5W reverse wireless Reverse wired |
| Colors | Space Blue, Twilight White |
| Expected Price | $598 (Rs 49,990 in India) approx |
HTC U24 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HTC U24 Pro smartphone.
Pros
- Full HD OLED display with 120Hz refresh rate.
- Comes with water and dust resistance.
- Corning Gorilla Glass protection.
- The Android 14 OS supports.
- Flagship-level chipset performance and gaming.
- Ultrawide and optical zoom cameras are present.
- 4K video recordings with gyro-EIS video stabilization.
- NFC and 5G enabled smartphone.
- Decent battery with 60W charging support.
- Comes with 15W wireless charging support.
Cons
- The selfie camera records only 1080p videos.
- Without custom UI.
- Default nits brightness rating.
- An infrared port is missing.







