Honor X8c Specifications
The Honor X8c smartphone was released in January 2025, while the expected price of the phone is around $207 (Rs 17,999 in India) approx. As for the display, you get a 6.7-inch AMOLED with 120Hz high refresh rate support, 2800 nits brightness, and IP64 dust and water resistance. In this phone, the company offers a dual camera setup that includes a 108MP primary lens with a 5MP ultrawide lens and an immersive 50MP selfie lens.
The device runs on Android 15 OS with MagicOS 9 custom UI and is powered by a 6nm Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 chipset. This 4G phone offers 6GB to 8GB RAM and 128GB to 512GB storage. Honor X8c smartphone is available in Marrs Green, Midnight Black, Moonlight White, and Cloud Purple and equips a huge 5000 mAh battery that supports 35W wired charging.
| Specifications | Honor X8c |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | January 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.34 x 2.94 x 0.28 inches |
| Weight | 174 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | AMOLED 120Hz 1200-2800 nits brightness 20:9 ratio ~394 PPI density |
| Protection/Others | IP64 dust and water resistant Drop resistant up to 1.8m |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | 6nm – Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 |
| CPU | Octa-core 4×2.8 GHz Cortex-A73 4×1.9 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | No |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB, 512GB |
| Camera | 108 MP (wide), PDAF, OIS 5 MP (ultrawide) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0/5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 35W wired |
| Colors | Marrs Green, Midnight Black, Moonlight White, Cloud Purple |
| Expected Price | $207 (Rs 17,999 in India) approx |
Honor X8c Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor X8c smartphone.
Pros
- Huge battery capacity with 35W charging support.
- Comes with Android 15 OS with MagicOS 9 support.
- AMOLED with a 120Hz refresh rate.
- Comes with 2800 nits brightness and IP64 dust and water resistant.
- A side-mounted fingerprint scanner is available.
- Available in multiple color variants.
- An immersive 50MP selfie camera is present.
Cons
- No 4K video recording support.
- An optical zoom camera is missing.
- Gorilla Glass protection is missing.
- Reverse charging is missing.
- It’s not for high gaming.
- A microSDXC card slot is missing.
- An audio jack and NFC are missing.







