Honor X6b Specifications
Honor X6b is the new upcoming mobile launched by Honor in June 2024 with an expected price of $155 (Rs 12,990 in India) approx. It brings the 6.56-inch TFT LCD panel that renders a 90Hz refresh rate and 780 nits brightness. The device is powered by a 12nm MediaTek Helio G85 processor while the GPU is Mali-G52 MC2. The smartphone weighs around 192 grams and the phone runs on Android 14 OS with Magic OS 8 user interface.
Now, let’s talk about the battery performance, the Honor X6b smartphone equips a Li-Po 5200 mAh battery with 35W fast charging support. Besides this, you can pick the phone in Forest Green, Starry Purple, Ocean Cyan, and Midnight Black color options. The smartphone is equipped with a dual rear camera consisting of a 50MP main and a 2MP depth lens. On the front side, you get a 5MP selfie camera on this phone, while you can record 1080p videos at 30fps from both cameras. For storage, 128GB to 256GB internal storage is available in the 4GB/6GB RAM option, while also a microSDXC card slot is present.
| Specifications | Honor X6b |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.44 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 192 g |
| Size | 6.56 inches |
| Display | TFT LCD 90Hz 780 nits brightness 20:9 ratio ~269 PPI density Always-on display |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14, Magic OS 8 |
| Chipset | 12nm – Mediatek Helio G85 |
| CPU | Octa-core 2×2.0 GHz Cortex-A75 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apt-X HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (JDY-LX1 only) |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5200 mAh 35W wired |
| Colors | Forest Green, Starry Purple, Ocean Cyan, Midnight Black |
| Expected Price | $155 (Rs 12,990 in India) approx |
Honor X6b Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor X6b smartphone.
Pros
- Huge battery capacity with 35W fast charging support.
- TFT LCD screen with 90Hz refresh rate.
- The Android 14 OS is compatible with Magic OS 8 UI.
- Always on display feature is available.
- An audio jack and NFC support.
- Side-mounted fingerprint scanner.
Cons
- Low 720p resolution screen
- No AMOLED display.
- No 4K recording support.
- Gyro-EIS support is missing.
- Average camera setup.
- No reverse or wireless charging support.
- Without gorilla glass protection.
- It’s not for heavy gaming.







