Honor Tablet V7 Pro Specifications details
The release date of the Honor Tablet V7 Pro is August 13, 2021 and the expected price of the tablet is approximately $140 (Rs 10,000). The Honor Tab V7 Pro comes with 5G nano-SIM support, an 11-inches IPS LCD screen with a 120 Hz refresh rate, Stylus support, strengthened glass protection, Android 11 OS compatible with Magic UI 5.0, 6nm Mediatek Kompanio 1300T chipset, Mali-G77 MC9 graphics, 13MP main camera, 5MP selfie camera, DTS:X Ultra quad speakers, Li-Po 7250 mAh battery and 22.5W charging support.
| Specifications | Honor Tablet V7 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | August 2021 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | 9.93 x 6.43 x 0.29 inches |
| Weight | 485 g |
| Size | 11.0 inches |
| Display | IPS LCD 120 Hz 300 nits brightness 16:10 ratio ~274 PPI density |
| Protection | Stylus support Strengthened glass |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| OS | Android 11, Magic UI 5.0 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Kompanio 1300T |
| CPU | Octa-core 4×2.6 GHz Cortex-A78 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Card slot | Yes (dedicated slot) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 13 MP (wide) 2 MP (macro) LED flash Max – 2160p@30fps |
| Selfie | 5 MP Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (DTS:X Ultra quad speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB-C, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | Li-Po 7250 mAh Charging 22.5W |
| Colors | Gold, Blue, Silver |
| Expected Price | $140 (Rs 10,000) approx. |
Honor Tablet V7 Pro Pros and Cons
Down below you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor Tablet V7 Pro.
Pros
- Lightweight tablet.
- Stylus pen holder.
- 120Hz tall IPS LCD display.
- Android 11 OS compatible with 5.0 Magic UI.
- Decent performance with 6nm chipset.
- Dedicated micro SD card slot.
- 5G enabled.
- Decent price.
Cons
- Without any gorilla glass protection.
- Average camera performance.
- No NFC support.
- No fingerprint reader.
- Low battery capacity.
- No wireless charging support.







