Honor Play 6T Specifications
The Honor Play 6T smartphone comes with 5G support at an expected price of $190 (Rs 14,590 in India) approx. The primary specs include the 6.74 inches TFT LCD panel that renders a 90Hz refresh rate. The Android 11 OS is compatible with Magic UI 5.0 user interface support in the phone. In terms of processing power, the 7nm – MediaTek Dimensity 700 chipset works with Mali-G57 MC2 GPU.
As for the camera section, you will get a triple rear-camera setup with a 13MP main along with a 2MP macro and 2MP depth lens. For selfies, you only have a 5MP front camera. With both setups, you can record 1080p videos at 30 frames per second. Besides this, the phone is available in 8GB RAM and 128GB/256GB internal storage, while a microSDXC card slot is also present. Connectivity options on the Honor Play 6T include Wi-Fi, Mobile Hotspot, GPS, Bluetooth, and a USB Type C port. The phone has a huge Li-Po 5000 mAh battery with a 22.5W fast charging support. It is available in Black, Silver, and Blue color variants.
| Specifications | Honor Play 6T |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2022 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.60 x 3.04 x 0.34 inches |
| Weight | 198 g |
| Size | 6.74 inches |
| Display | TFT LCD 90Hz 20:9 ratio ~260 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | Android 11, Magic UI 5.0 no Google Play Services |
| Chipset | 7nm – MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | Yes (dedicate slot) |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 13 MP (wide), AF 2 MP (macro) 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Fast charging 22.5W |
| Colors | Black, Silver, Blue |
| Expected Price | $190 (Rs 14,590 in India) approx |
Honor Play 6T Pros and Cons
Based on the above specs, you can see theĀ list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor Play 6T smartphone.
Pros
- 5G enabled.
- Huge battery life.
- Comes with 22.5W fast charging support.
- 90 Hz refresh rate display.
- Magic UI 5.0 custom UI support.
- Dedicated micro SD card slot.
- Enough storage and RAM.
- Decent performance in lite gaming.
- Side-mounted fingerprint sensor.
- Decent price.
Cons
- Without any gorilla glass protection.
- NFC features are not enabled.
- Low-quality camera setup.
- No reverse charging support.
- The latest Android 12 OS is missing.
- No 4K video recording support.
- Low 720p resolution screen.
- No google play services.






