Honor Play 60 Plus Specifications
If you want a budget-friendly 5G smartphone then look at the Honor Play 60 smartphone. The Honor Play 60 Plus smartphone has decent looks and offers a dual camera setup that includes a 50MP primary lens. As for the display, you’ll get a 6.77-inch TFT LCD screen with a 120Hz refresh rate and a 5MP selfie camera lens. The Honor Play 60 Plus smartphone runs on Android 14 OS with Magic OS 8 user interface and is powered by a 4nm Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 chipset with 5G network connectivity.
The smartphone offers Green, Black, and white color options, and comes with 12GB RAM that accompanied by 256GB to 512GB UFS 3.1 internal storage. As for battery backup, the device equips a Li-Po 6000 mAh battery that supports 35W wired charging. The phone weighs around 197-199 grams and also has stereo speakers, an audio jack, OTG, and a side-mounted fingerprint scanner. As for price, you can buy this phone at $215 (Rs 17,990 in India) approx.
| Specifications | Honor Play 60 Plus |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | June 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.57 x 3.02 x 0.32 inches |
| Weight | 197-199 g |
| Size | 6.77 inches |
| Display | TFT LCD 120Hz 20:9 ratio ~261 PPI density |
| Protection/Others | IP64, dust and splash resistant |
| Resolution | 720 x 1610 pixels |
| OS | Android 14, Magic OS 8 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Cortex-A78 6×1.95 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 613 |
| Card slot | Unspecified |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB UFS 3.1 |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF 2 MP (depth) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Battery | Li-Po 6000 mAh 35W wired |
| Colors | Green, Black, White |
| Expected Price | $215 (Rs 17,990 in India) approx |
Honor Play 60 Plus Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor Play 60 Plus smartphone.
Pros
- Huge 6000 mAh battery capacity.
- Comes with 35W fast charging support.
- Budget 5G smartphone.
- TFT LCD screen with 120 Hz refresh rate.
- Android 14 OS with Magic OS 8 UI support.
- Side-mounted fingerprint sensor.
- An audio jack is present.
- Comes with an IP64 dust/water resistant.
- Stereo speakers are present.
Cons
- No reverse or wireless charging support.
- Without any gorilla glass protection.
- Low 720p resolution display.
- Optical zoom and ultrawide camera are missing.
- Gyro-EIS is missing for video recording.
- 4K video recording is not supported.
- Without NFC support.







