Honor Magic Vs3 Specifications
The Honor Magic Vs3 smartphone is the new foldable smartphone launched by Honor. The Honor Magic Vs3 is available at a starting price of $1077 (Rs 89,990 in India) approx. The smartphone offers MagicOS 8.0.1 customization with the latest Android 14 onboard. The chipset powering the new Honor Magic Vs3 is the flagship 4nm Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 chipset. You can purchase this smartphone in Velvet Black, Snow, and Tundra Green color variants.
The Honor Magic Vs3 arrives with a Li-Po 5000 mAh battery configuration, which can effortlessly provide up to 5+ hours of screen time. With this phone, you will receive a 66W wired charging speed, a 50W wireless charging, and a 5W reverse wired charging configuration. As for the camera’s performance, the smartphone offers a triple camera setup featuring a 50MP primary camera with OIS support, an 8MP telephoto lens with 5x optical zoom, and a 40MP ultrawide lens. As for selfies, you get a 16MP selfie and the same 16MP cover camera that can record up to 4K videos with gyro-EIS.
The Magic Vs3 smartphone is also equipped with two displays as part of a foldable phone design. The main display has a 7.92-inch LTPO OLED display panel with 120Hz and 1B color support. The cover display has a 6.43-inch LTPO OLED display panel with the same 1B colors, 120Hz refresh rate, HDR10+, and 2500 nits brightness. The main display is protected by King Kong Rhinoceros, while the cover display has nanocrystal glass 2.0 protection. The phone comes in 12GB to 16GB of RAM with 256GB and 1TB of internal storage.
| Specifications | Honor Magic Vs3 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | Unfolded: 156.8 x 145.2 x 4.65 mm or 4.8 mm Folded: 156.8 x 74.0 x 9.8 mm or 10.1 mm |
| Weight | 229-231 g |
| Size | Unfolded: 7.92 inches Folded: 6.43 inches |
| Display | Unfolded: LTPO OLED 1B colors 120Hz ~402 PPI density Folded: LTPO OLED 1B colors 120Hz HDR10+ 2500 nits brightness 402 PPI |
| Protection/Others | King Kong Rhinoceros Stylus support Folded: nanocrystal glass 2.0 |
| Resolution | Unfolded: 2156 x 2344 pixels Folded: 1060 x 2376 pixels |
| OS | Android 14, MagicOS 8.0.1 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core 1×3.2 GHz Cortex-X3 2×2.8 GHz Cortex-A715 2×2.8 GHz Cortex-A710 3×2.0 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 740 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 8 MP (telephoto), PDAF, 5x optical zoom, OIS 40 MP (112˚ultrawide), AF LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps (10-bit), gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| Selfie | 16 MP (wide) Cover camera: 16 MP (wide) HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LDAC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | Li-Po 5000 mAh 66W wired 50W wireless 5W reverse wired |
| Colors | Velvet Black, Snow, Tundra Green |
| Expected Price | $1077 (Rs 89,990 in India) approx |
Honor Magic Vs3 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor Magic Vs3 Foldable smartphone.
Pros
- NFC, OTG, and 5G-enabled smartphones.
- Comes with 4K video recording with gyro-EIS and OIS support.
- Ultrawide and optical zoom cameras are present.
- Available in High RAM and storage variants.
- Foldable LTPO OLED display with 120Hz refresh rate.
- Comes with King Kong Rhinoceros protection.
- Comes with a Foldable LTPO OLED cover screen with 2500 nits brightness.
- Huge battery capacity.
- Comes with 66W fast wired and 5W reverse charging.
- Also supports 50W wireless charging.
- Stereo speakers are present.
- Amazing chipset performance.
- Android 14 OS with MagicOS 8.0.1 UI.
- Comes with Stylus support.
Cons
- An audio jack is missing.
- A microSD card slot is missing.
- Without Gorilla Glass support.
- No 8K video recording support.
- No dust and water resistance.







