Honor Magic V3 Specifications
The Honor Magic V3 is the new foldable smartphone announced in July 2024 with a price tag of $1270 (Rs 1,05,999 in India) approx. The smartphone comes with Android 14 OS out of the box with MagicOS 8.0.1 for better customization support. The chipset powering the new Honor Magic V3 is the 4nm Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 processor clocked at 1×3.3GHz. The new Honor Magic V3 comes with up to 12GB/16GB of RAM & 256GB/512GB/ 1TB of internal storage, while there’s no secondary card slot.
The Honor Magic V3 has a triple camera setup in the back, consisting of a 50MP main camera, a 40MP ultra-wide camera, and a 50MP telephoto camera with 3.5x zoom capabilities with OIS support. This is a 20MP selfie sensor and the same 20MP cover selfie camera that can take some great selfies with a good amount of detail. When it comes to video recording, the rear cameras can shoot up to 4K@30/60FPS at 10-bit and the footage is stabilized with OIS, HDR10+, and gyro-EIS. While the selfie camera can only shoot videos at a maximum of 4K@30FPS with gyro-EIS.
The Honor Magic V3 has a Si/C 5150 mAh battery, which can provide a full day’s worth of battery, even with medium to heavy usage that includes a bit of photography, video streaming, and gaming. Even if the smartphone does run out of battery, the 66W wired charger will quickly recharge, not to forget, there’s also support for 50W wireless and 5W reverse wired charging as well. The foldable phone comes in Velvet Black, Snow, Tundra Green, and Red color options.
The Honor Magic V3 smartphone has a dual-screen, the foldable screen is tall 7.92 inches LTPO OLED, while the cover screen size is 6.43 inches LTPO OLED display. Both screens support a 120Hz refresh rate, and 1B colors support. The foldable screen is protected by King Kong Rhinoceros and the phone has an IPX8 water resistance. As for brightness, the foldable screen has an 1800 nits high brightness rating while the cover screen has 2500 nits brightness, also the cover screen has nanocrystal glass 2.0 protection.
| Specifications | Honor Magic V3 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | Unfolded: 156.6 x 145.3 x 4.35 mm or 4.4 mm Folded: 156.6 x 74.0 x 9.2 mm or 9.3 mm |
| Weight | 226-230 g |
| Size | Unfolded: 7.92 inches Folded: 6.43 inches |
| Display | Unfolded: LTPO OLED 1B colors 120Hz 1800 nits brightness ~402 PPI density Folded: LTPO OLED 1B colors 120Hz HDR10+ 2500 nits brightness 402 PPI |
| Protection | King Kong Rhinoceros IPX8 water resistant Stylus support Folded: nanocrystal glass 2.0 |
| Resolution | Unfolded: 2156 x 2344 pixels Folded: 1060 x 2376 pixels |
| OS | Android 14, MagicOS 8.0.1 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.3 GHz Cortex-X4 3×3.2 GHz Cortex-A720 2×3.0 GHz Cortex-A720 2×2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB, 1TB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (telephoto), PDAF, 3.5x optical zoom, OIS 40 MP (112˚ultrawide), AF LED flash, HDR, panorama Max – 4K@30/60fps (10-bit), gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| Selfie | 20 MP (wide) Cover camera: 20 MP (wide) HDR Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LDAC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | Si/C 5150 mAh 66W wired 50W wireless 5W reverse wired |
| Colors | Velvet Black, Snow, Tundra Green, Red |
| Expected Price | $1270 (Rs 1,05,999 in India) approx |
Honor Magic V3 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor Magic V3 foldable smartphone.
Pros
- Comes with 4K video recording with gyro-EIS and OIS support.
- Awesome camera performance in day and lowlight.
- 3.5x Optical zoom and ultrawide cameras are present.
- The Android 14 OS with MagicOS 8.0.1 support.
- Comes with Stylus support.
- Foldable LTPO OLED display with 120Hz refresh rate.
- LTPO OLED cover screen with 120Hz refresh rate and 2500 nits brightness.
- NFC and 5G enabled smartphone.
- Amazing performance for gaming and multitasking.
- Stereo speakers are present.
- Huge 5150mAh battery capacity.
- Comes with 66W wired and 5W reverse wired charging support.
- Also supports 50W wireless charging.
- Available in 1TB storage and 16GB RAM variants.
- Comes with King Kong Rhinoceros protection and IPX8 water resistance.
Cons
- Without any micro SD card slot.
- An audio jack is not present.
- Gorilla Glass protection is missing.







