Honor Magic 7 RSR Porsche Design Specifications
The Honor Magic 7 RSR Porsche Design is a flagship 5G smartphone that combines luxury and cutting-edge technology. It runs on Android 15 with MagicOS 9 and is powered by the advanced 3nm Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite chipset, ensuring ultra-fast performance and efficiency. With 16GB or 24GB RAM and 512GB or 1TB UFS 4.0 storage options, it delivers exceptional multitasking capabilities and ample space for all your data and media.
This premium device equips a 6.8-inch LTPO OLED display with a 120Hz refresh rate, 1 billion colors, HDR, and Dolby Vision support. Its peak brightness of 5000 nits ensures excellent visibility even under bright sunlight, while the Giant Rhino Glass offers superior durability. The phone is IP68/IP69-rated for dust and water resistance, making it as tough as it is beautiful. Also, the smartphone has an under-display fingerprint scanner and Emergency SOS via satellite feature.
The Honor Magic 7 RSR Porsche Design offers a triple rear camera setup: a 50MP main camera with OIS, a 50MP ultrawide lens, and an impressive 180MP periscope telephoto lens with 3x optical zoom. It supports 4K video recording with gyro-EIS, HDR, and OIS. The 50MP selfie camera ensures stunning portraits and videos. Available in luxurious Agate Grey and Purple, this device is powered by a huge 5850mAh battery with 100W wired and 80W wireless fast charging. Priced at $1091 (Rs 92,990 in India) approx, the Honor Magic 7 RSR Porsche Design offers a complete package for gaming or camera enthusiasts users.
| Specifications | Honor Magic 7 RSR Porsche Design |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | December 2024 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 6.41 x 3.04 x 0.35 inches |
| Weight | 228 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | LTPO OLED 1B colors 120Hz Dolby Vision HDR 1600-5000 nits brightness 19.5:9 ratio ~453 PPI density |
| Protection/Others | Giant rhino glass IP68/IP69 dust/water resistant |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | 3nm – Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core 2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | Adreno 830 |
| Card slot | No |
| RAM | 16GB, 24GB |
| Internal | 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), dual pixel PDAF, OIS 180 MP (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP (122Ëšultrawide), dual pixel PDAF LiDAR AF, LED flash, HDR, panorama Max – 4K@24/30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Selfie | 50 MP (wide), AF TOF 3D (depth/biometrics sensor) Max – 4K@30/60fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a) GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes, HCE, NFC-SIM |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, Face ID, accelerometer, gyro, proximity compass, color spectrum Emergency SOS via satellite (messages only) |
| Battery | Si/C 5850 mAh 100W wired 80W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| Colors | Agate Grey, Purple |
| Expected Price | $1091 (Rs 92,990 in India) approx |
Honor Magic 7 RSR Porsche Design Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor Magic 7 RSR Porsche Design smartphone.
Pros
- Comes with 5G and NFC support.
- Support IP68/IP69 dust and water-resistant and Giant rhino glass protection.
- FHD+ LTPO OLED display with 120Hz refresh rate.
- Comes with 1B colors and 5000 nits brightness.
- Runs on the latest Android 15 OS with MagicOS 9 support.
- Amazing chipset for gaming or multitasking.
- Available in high RAM and storage vairants.
- Comes with 3x optical zoom and Ultrawide lens support.
- 4K video recording with gyro EIS and OIS support.
- Comes with an infrared port and BDS Satellite Message feature.
- Huge 5850 mAh battery backup.
- Support 100W fast wired and 80W wireless charging.
- Also supports 5W reverse wired and reverse wireless charging support.
Cons
- The audio jack is missing.
- No microSDXC card slot is present.
- No 8K video recording support in this phone.







