Honor Magic 6 Ultimate Smartphone Review – The Honor released their new flagship smartphone with improved specs, and they are looking for something unique and outstanding. Recently, the company unveiled the Honor Magic 6 RSR Porsche Edition and Magic 6 Ultimate phones. Both models look quite decent with stunning appearance, while the hardware can give tough competition on any other flagship smartphone.
On the other hand, Honor also introduced several new software perks, including silicone polymer back, and King Kong Rhinoceros screen protection. These are some of the primary highlights of this phone, which grants superb support to the users. At the same time, the company delivers flagship-level performance with the Magic 6 Ultimate phone, while the phone stays caught up regarding battery life or camera results. So without any further ado, let’s begin with a detailed review of the Honor Magic 6 Ultimate smartphone.
Table of Contents
Honor Magic 6 Ultimate Smartphone Review
Highlights
- The device brings a 6.8-inch LTPO OLED screen with a 120Hz refresh rate and 5000 nits brightness.
- As for the software skin, the Android 14 attains several new features and offers a custom MagicOS 8 skin.
- Under the hood, the phone is powered by the Snapdragon 8 Gen 3 chipset.
- As for the camera department, you are getting a 50MP triple camera setup with a 50MP selfie lens at the front.
- Under the hood, a massive Li-Po 5600 mAh battery with 80W wired and 66W wireless charging appears.
Design and Display
Several factors make the Honor Magic 6 Ultimate this phone a fabulous deal. However, the company heavily invested in the design layout and added black and purple eco-leather back panels. Not to forget, the rectangular camera module houses a triple camera setup with a unique golden lens covered on the corners. Though, the camera bump is placed in the mil. But it improves the overall design.
On the other hand, the Magic 6 Ultimate didn’t rely on a plastic side panel and instead offered a metallic side panel. Alongside this, the curved 6.8-inch LTPO OLED panel comes with adaptive brightness, which can adjust according to the touch response. The bezels are barely noticeable on the front screen. As for the protections, you will receive an under-display fingerprint scanner, TOF Face ID lens, and energy SOS function.
The touch response of 120Hz refresh rate brings field navigation, while it is also helpful when it comes to gaming. The FHD+ resolution gives a super viewing experience that allows you to watch content in HDR quality. Furthermore, the display offers high 5000 nits brightness. You can efficiently watch content in different light situations with no worries.
Memory and Internal
The hardware configuration on the Honor Magic 6 Ultimate won’t disappoint any user as you are getting the Snapdragon 8 Gen 3 chipset. You can perform multiple activities, enjoy hardcore gaming, and dive into social media. Overall, the latest Snapdragon chipset brings extreme processing speed that can handle the performance throttling with ease.
Aside from this, the software interface offers amazing customization attributes, which allow users to modify the UI appearance. The Android 14 operating system brings different wallpapers, themes, and widget options. Not to forget, you can adjust the MagicOS 8 interface. Alongside this, it’s expected to receive two years of Android updates and security patches. But it’s not confirmed by the officials.
Moreover, the device grants a stable user interface so that you can change the system settings. Following this, the company also ensures that the users are getting enough storage configuration. With Honor Magic 6 Ultimate, you can expect 512GB to 1TB UFS 4.0 space, while the 16GB RAM supports both storage variants. Honor makes sure that you don’t face any issues with the internal storage and get a decent RAM size for smooth performance.
Camera
The Honor Magic 6 Ultimate isn’t your average phone, the Ultimate series often brings some great features, especially in the camera department. With this phone, you will receive a triple camera setup, which offers 50MP as the primary sensor. It deals with the lowlights and other modes accurately so that you can get appealing results. You will also find decent wide-angle pictures with the 50MP ultra-wide lens.
However, the colors do feel slightly whitewashed because of the stock filters. Anyway, if you want to capture high-resolution zoom photos, then you should use the 180MP periscope telephoto lens. It will bring super colors and fine details up to 2.5x optical zoom. On the front display, there’s a dual camera setup, which attains a 50MP selfie lens and TOF 3D biometrics sensors. Both of them are good combinations and bring stunning image quality.
The native camera app won’t follow behind to offer impressive colors, contrast, and accurate filters. At the same time, it provides 4K video recording with both front and back camera setups. There are various video recording modes available so that you can record slow-mo, timelapse, and cinematic videos. Besides this, the video stabilization support isn’t that bad either.
Battery and Others
The battery department is quite underrated when you are purchasing any phone. With the Honor Magic 6 Ultimate, you will receive a Li-Po 5600 mAh battery with an 80W wired charger. Alongside this, the phone also supports up to 66W wireless and 5W reverse charging. All of those factors are just the tip of the iceberg, especially when you check out the screen time.
In general, the device grants up to 6+ hours of screen time for normal activities. However, you might only be able to play games for three and a half hours. Still, it’s quite good, as compared to other phones since many devices struggle to maintain top performance after a couple of hours. The CPU throttleing is constant and heating issues are barely noticeable in the Magic 6 Ultimate phone.
Not to forget, there are tons of other resources needed for running the phones. Hopefully, the smartphone makers will provide advanced NFC sensors, Emergency SOS message and calling features, WI-FI, and Bluetooth support. Apart from this, the stereo speaker brings amazing audio results. Last but not least, the Honor Magic 6 Ultimate can be purchased at $1045 (Rs 86,990 in India) approx, which is quite appropriate according to specs and privileges.
Honor Magic 6 Ultimate Pros and Cons

Honor Magic 6 Ultimate Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Honor Magic 6 Ultimate smartphone.
| Specifications | Honor Magic 6 Ultimate |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | March 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.40 x 2.98 x 0.35 inches |
| Weight | 227 g |
| Size | 6.8 inches |
| Display | LTPO OLED 1B colors 120Hz Dolby Vision HDR 1600-5000 nits brightness 19.5:9 ratio ~453 PPI density |
| Protection/Others | King Kong Rhinoceros IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| OS | Android 14, MagicOS 8 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.3 GHz Cortex-X4 3×3.2 GHz Cortex-A720 2×3.0 GHz Cortex-A720 2×2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| RAM | 16GB |
| Internal | 512GB, 1TB UFS 4.0 |
| Camera | 50 MP (wide), LiDAR AF, PDAF, OIS 180 MP (periscope telephoto), PDAF, OIS, 2.5x optical zoom 50 MP (122Ëšultrawide), AF LED flash, HDR, panorama Max – 4K@24/30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Selfie | 50 MP (ultrawide), AF TOF 3D (depth/biometrics sensor) Max – 4K@30fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes, HCE, NFC-SIM |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum Emergency SOS via satellite |
| Battery | Li-Po 5600 mAh 80W wired 66W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| Colors | Black, Purple |
| Expected Price | $1045 (Rs 86,990 in India) approx |
Conclusion
The Honor Magic 6 Ultimate is a fantastic flagship device according to the 2024 smartphone standard. Whether you look at the performance, camera, display, or battery department, the phone delivers great results in all of those four points. There’s no denying that Honor is exclusively available in the Chinese smartphone market. However, the manufacturer often didn’t release their phones outside China.
There’s a high possibility that the phone won’t appear outside China. Down the line, the Magic6 RSR Porsche Design has a higher chance of being released on the global market in a few months. In that case, you should also explore alternatives like the Asus Zenfone 11 Ultra. It would give a completely different experience as compared to other flagship smartphones. But still, it’s recommended to pick a phone that meets your requirements.







