Honor Magic 3 Pro Plus Specifications, Price and Release date
Honor Magic 3 Pro Plus is a flagship smartphone released in August 2021 and the expected price is $1700 (Rs 1.26,000) approx. The Honor Magic3 Pro+ smartphone comes with dual SIM 5g support, 6.76 inches OLED display with 120Hz refresh rate, HDR10+ support, IP68 dust/water resistance, Android 11 operating system without google play service, MagicUI 5, 5nm Snapdragon 888+ chipset, 50MP main camera, 64MP triple camera, 13MP selfie camera, under-display fingerprint, Li-Po 4600mAh battery, 66W fast charging, 66W fast wireless charging and reverse wireless charging support.
| Specifications | Honor Magic 3 Pro Plus |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | August 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.41 x 2.95 x 0.39 inches |
| Weight | 236 g |
| Size | 6.76 inches |
| Display | OLED 1B colors 120Hz HDR10+ 18.5:9 ratio ~456 PPI density |
| Protection | IP68 dust/water resistant |
| Resolution | 1344 x 2772 pixels |
| OS | Android 11, Magic UI 5 Google Play Services |
| Chipset | 5nm – Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G |
| CPU | Octa-core 1×2.99 GHz Kryo 680 3×2.42 GHz Kryo 680 4×1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 512GB |
| Camera | 50 MP (wide) omnidirectional PDAF, OIS 64 MP (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom, 10x hybrid zoom 64 MP (monochrome) 64 MP (126˚ ultrawide) LED flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 4K@30/60fps |
| Selfie | 13 MP (100˚ ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Under display fingerprint, Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass Ultra-Wideband (UWB) |
| Battery | Li-Po 4600 mAh Fast charging 66W Fast wireless charging 66W Reverse wireless charging |
| Colors | Ceramic Black, Ceramic White |
| Expected Price | $ 1700 (Rs 1,26,000) approx. |







