Honor 400 Pro Specifications
The Honor 400 Pro is a high-end smartphone launched in May 2025. It presents cutting-edge features for performance, photography, and durability. The front offers a 6.7-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate, 3840Hz PWM dimming, and an impressive 5000 nits peak brightness. Considering those factors, you won’t face any issues with media consumption or outdoor usage. In terms of the hardware, you will find a 4nm Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 chip. On the other hand, storage is fixed at 256GB or 512GB without secondary external storage, while the RAM goes up to 12 GB. With this, it delivers top-tier performance with ease. Whereas, the software supported by Android 15 and MagicOS 9 gives six major updates. The phone is also built to last with an IP68/IP69 rating, ensuring resistance to dust, water, and high-pressure jets.
You will find a triple-camera setup, which brings a 200MP main sensor, a 50MP telephoto lens with 3x optical zoom, and a 12MP ultrawide shooter. All enhanced by OIS and advanced AI processing with 4K video recording. Selfie lovers are getting a dual front camera setup, including a 50MP wide lens and a 2MP depth sensor. Both are capable of recording 4K video with gyro-EIS. The 5300mAh (6000mAh in select regions) battery supports 100W wired and 50W wireless charging. With fast charging, the phone can easily get rapid power-ups. Additional highlights include stereo speakers, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, and an under-display fingerprint scanner. At a price point of $999 (Rs. 85,999 in India), the Honor 400 Pro is a premium choice for users seeking flagship performance, long-term software support, and an impressive camera.
| Specifications | Honor 400 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Dimensions | 6.33 x 3.00 x 0.32 inches |
| Weight | 205 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz HDR Vivid 5000 nits (peak) ~460 ppi density |
| Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels |
| OS | Android 15, MagicOS 9 up to 6 major Android upgrades |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×3.0 GHz Cortex-X4 5×2.95 GHz Cortex-A720 2×2.0 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750 |
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB, 512GB |
| Camera | 200 MP (wide), PDAF, OIS 50 MP (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP 112˚ (ultrawide), AF LED flash, HDR, panorama Max – 4K, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP (wide) 2 MP (depth) HDR Max – 4K, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, optical, accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| Battery | Si/C Li-Ion 5300 mAh – Europe Si/C Li-Ion 6000 mAh – ROW 100W wired, 51% in 15 min, 100% in 39 min 50W wireless 5W reverse wired Reverse wireless |
| Colors | Midnight Black, Lunar Grey, Tidal Blue |
| Expected Price | $999 (Rs. 85,999 in India) Approx. |
Honor 400 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor 400 Pro smartphone.
Pros
- Unmatched 6 major Android OS upgrades.
- Flagship Snapdragon 8 Gen 3 performance.
- 200MP main camera with OIS stabilization.
- 50MP telephoto lens with 3x optical zoom.
- Blazing 100W wired charging speed.
- Fast 50W wireless charging support.
- IP68/IP69 dust-tight and water-resistant rating.
- Large 5300/6000 mAh battery capacity.
- Reverse wireless charging support.
- Stereo speakers with aptX HD audio.
- Includes NFC and Infrared port support.
- Clean MagicOS 9 UI experience.
- Both cameras support 4K video recording.
- Comes with an AMOLED display with a 120Hz refresh rate.
Cons
- Lack of screen Protection.
- No 8K video recording support.
- Confusing regional battery capacity differences.
- Audio output is average.
- Glossy back attracts fingerprints easily.
- No secondary storage unit support.
- Without Satellite messaging support.







