Honor 300 Specifications
The Honor 300, launched in early December 2024, is the base model of the new Honor 300 series, offering an excellent balance of performance and features. It is a 5G smartphone powered by the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 chipset built on a 4nm process, ensuring smooth multitasking and efficient performance. Paired with 8GB, 12GB, or 16GB RAM and storage choices of 256GB and 512GB, for various user needs for speed and space.
The phone has a massive 5300mAh battery that supports 100W wired fast charging, ensuring quick power-ups. It also includes a 5W reverse wired charging feature, letting you share power with other devices. The Honor 300 features a 6.7-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate and vibrant color reproduction from its 1 billion color capability. Its peak brightness of up to 4000 nits ensures excellent visibility even under direct sunlight. The screen is also IP65-certified for dust and water resistance, adding durability.
The camera setup includes a 50MP primary sensor with OIS and a 12MP ultrawide lens for versatile photography. Both the rear and front cameras support 4K video recording with gyro-EIS, and the 50MP ultrawide front camera is ideal for high-quality selfies and video calls. Available in Black, White, Green, Purple, and Gray, the Honor 300 is priced at $318 (Rs 26,990 in India)approx.
| Specifications | Honor 300 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | December 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.34 x 2.92 x 0.28 inches |
| Weight | 175 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | AMOLED 1B colors 120Hz 1200-4000 nits brightness ~436 PPI density |
| Protection/Others | IP65, dust and water resistant |
| Resolution | 1200 x 2664 pixels |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | 4nm – Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa-core 1×2.63 GHz Cortex-A715 3×2.4 GHz Cortex-A715 4×1.8 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 720 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Internal | 256GB, 512GB |
| Camera | 50 MP (wide), PDAF, OIS 12 MP (112˚ultrawide), AF LED flash, HDR, panorama Max – 4K, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP (wide) HDR Max – 4K, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apt-X HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
| Battery | Si/C 5300 mAh 100W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, White, Green, Purple, Gray |
| Expected Price | $318 (Rs 26,990 in India) approx |
Honor 300 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Honor 300 smartphone.
Pros
- 5G and NFC-enabled smartphone.
- MagicOS 9 UI is compatible with the Android 15 OS.
- Comes with 4K video recording with OIS and gyro-EIS support.
- Huge 5300 mAh battery life.
- Comes with 100W charging support.
- AMOLED display with a 120Hz refresh rate.
- Comes with a 4000 nits brightness rating.
- Support IP65 Water and dust resistance.
- Incredible gaming and multitasking performance.
- A stereo speaker and an infrared port are present.
Cons
- Wireless charging is missing.
- Without any Gorilla Glass protection.
- An Optical zoom camera is missing in this phone.
- A Micro SD card slot is missing.
- An audio jack is missing.







