Honor 200 Lite Smartphone Review – The Honor phones are showcasing their fabulous devices, while at the same time, the company has introduced a wide range of functions. In April, the manufacturer launched the Honor 200 Lite without any special event. However, the device is available for order in the European smartphone market. Although, it looks like the phone might not appear on the global stage anytime soon.
Honor has been producing good phones for the last decade. However, after the Chinese smartphone ban, Honor has been constantly pushing their boundaries and reaching new markets. The recent Honor 200 Lite is a great example of that. Besides this, the device is available on the Honor official online store (in France). As for the initial thought, we can say that it’s a mediocre mid-range phone. But it’s good to never judge a book by its cover so let’s find out more from the Honor 200 Lite smartphone review.
Table of Contents
Honor 200 Lite Smartphone Review
Highlights
- The phone arrives with a 6.7-inch AMOLED panel with a decent screen brightness.
- As for the software interface, it will bring the Android 14 MagicOS 8 for immersive customization.
- The hardware section will attain the Dimensity 6080 chipset with average GPU configuration.
- An appealing triple camera setup offers a 108MP primary and two secondary cameras with a 50MP selfie lens.
- Lastly, the device offers a standard 4500 mAh battery with a 35W wired charger.
Design and Display
The design aspect could be a subjective thing for many users, especially when you are choosing a phone from the mid-range segment. But still, the Honor 200 Lite comes with pretty plain color points. You can choose between Starry Blue, Black, and Cyan Lake. All of them look fabulous when you see them for the first time.
However, if you are looking for something unique, then consider getting the Cyan Lake version. It simple and elegant layout, which will grab your attention. Alongside this, the rest of the paint job isn’t that bad either, you can choose anyone as you desire. In terms of the overall build, Honor introduces the 200 Lite with a plastic body and standard configuration of the camera module.
On the other hand, the device attains a mediocre 6.7-inch AMOLED panel that grants FHD resolution. Although, you aren’t getting any additional refresh rate support. Still, the device can produce accurate colors, contrast, and saturation for media consumption. As far as brightness levels are concerned, the device struggles in regular outdoor conditions.
Memory and Internal
In today’s day and age, phone hardware is one of the crucial things that every user needs to be concerned about. With the Honor 200 Lite, you will obtain a Dimensity 6080 chipset that will support high performance and gaming to a certain extent. However, the octa-core processor can only go up to 2×2.4GHz of cloaking speed. Overall, the phone can handle gaming for a couple of hours.
Further, the device is designed with care so that you can add custom widgets, wallpapers, and platform themes in the MagicOS 8 based on Android 14. Unlike other phones, there’s clear information about Android updates. However, MagicOS has improved the user experience with its new interface settings. Besides, there are less number of bloatware apps.
Apart from this, the phone lacks when it comes to a proper cooling system and heating issues are common occurrences, especially during gameplay and social media usage. But it doesn’t matter when you are getting enough internal storage to store apps, media, and other important files. To be precise, the Honor 200 Lite equips 256GB space with an 8GB RAM configuration, which is considerably good for a budget-friendly phone.
Camera
The camera aspect of the Honor 200 Lite can be described as a worn torn machine that didn’t fix for a long time. For years, the company has developing good camera modules for their smartphone. But this phone brings average daylight results even during the AI mode and portrait mode. The colors aren’t vibrant and have extra color exposure with the 108MP primary lens.
Though, you are getting a 5MP ultra-wide and 2MP macro lens. But in reality, they won’t come in that much use, unless you want to click dynamic range phones. Hopefully, you will find different HDR modes to capture beautiful photos and videos. In terms of video recording, the phone can only go up to 1080p resolution. Yet, they lack proper video stabilization support.
On the other hand, it’s a good thing that the camera module comes with multiple modes, while it’s also recommended to clean the camera lens to click social media-ready pictures. As for the 50MP selfie lens, the image quality is better as compared to the main camera setup. There are a variety of filters and effects that you can utilize for your photos, while it’s possible to record videos in the same quality as the back camera.
Battery and Others
The Li-Po 4500 mAh battery configuration offered on the Honor 200 Lite is underwhelming. Most Android phones arrive with long-lasting battery life. But it’s expected since it’s a mid-range phone. Yet, users can gain up to 4 hours of screen time if they are scrolling social media. In terms of video and audio calls, the phone can easily support up to 3 hours of screen time, while heating issues are noticed after a few hours.
On the other hand, the company is providing a 35W wired charger that can fill the battery percentage from 30 to full in less than an hour. As for additional features, the phone attains a side-mounted fingerprint scanner, 5G connectivity, and a decent sound output. Lastly, let’s talk about the Honor 200 Lite price point. The device will cost around $360 (Rs 29,990 in India) approx.

Honor 200 Lite Specifications Detail
Down below you can see the full specifications of the Honor 200 Lite smartphone.
| Specifications | Honor 200 Lite |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.34 x 2.94 x 0.27 inches |
| Weight | 166 g |
| Size | 6.7 inches |
| Display | AMOLED 20:9 ratio ~394 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| OS | Android 14, MagicOS 8 |
| Chipset | 6nm – Mediatek Dimensity 6080 |
| CPU | Octa-core 2×2.4 GHz Cortex-A76 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Camera | 108 MP (wide), PDAF 5 MP (ultrawide) 2 MP (macro) LED flash, HDR, panorama Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 50 MP (wide) Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Unspecified |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4500 mAh 35W wired |
| Colors | Starry Blue, Cyan Lake, Black |
| Expected Price | $360 (Rs 29,990 in India) approx |
Conclusion
There’s a reason why Honor is considered the best smartphone in the Chinese smartphone market, whether you look at the built quality, performance, display, or battery life, they have something for every user. There entry-level phones like Honor 200 Lite provide a good combination of specs while cutting corners where necessary.
Undoubtedly, the phone lacks performance, camera setup, and overall display quality. But, the phone exiles when it comes to streaming content, normal gaming, and other activities. Yet, if you aren’t interested in purchasing this device, then you should pick the Xiaomi Redmi Turbo 3. It has everything whether it’s gaming, fast refresh rate, high-resolution display, battery life, or even better image quality. Still, consider going through other options to make an ideal choice according to your needs.







