HMD Vibe Specifications
HMD recently unveiled its new 4G phone HMD Vibe in April 2024 with an expected price of $143 (Rs 11,999 in India) approx. The device runs on Android 14 OS and it is available in Charcoal color variant. The HMD Vibe smartphone has a small 4000 mAh battery that support regular 10W wired charging support. Also, the phone has a 5MP selfie camera and a 13MP dual rear camera for photography.
The phone is powered by a 6nm Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G chipset that can reach up to a 4×2.4 GHz clocking speed. As far as the internal storage is concerned, you will attain 128GB internal storage with 6GB RAM support, while a microSDXC card slot is also present. As for the display, the phone is equipped with a 6.56-inch IPS LCD panel with a 90Hz refresh rate, 600 nits brightness, Toughened glass, and dust and splash resistance.
| Specifications | HMD Vibe |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | 6.45 x 2.96 x 0.33 inches |
| Weight | 186 g |
| Size | 6.56 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 480-600 nits brightness 18.5:9 ratio ~251 PPI density |
| Protection/Others | Toughened glass Dust and splash-resistant |
| Resolution | 720 x 1480 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 6nm – Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G |
| CPU | Octa-core 4×2.4 GHz Kryo 265 Gold 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 13 MP (wide) 2 MP (depth) LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
| Battery | 4000 mAh 10W wired |
| Colors | Charcoal |
| Expected Price | $143 (Rs 11,999 in India) approx |
HMD Vibe Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HMD Vibe smartphone.
Pros
- OTG-enabled smartphone.
- An audio jack support is available.
- Comes with Android 14 OS support.
- HD IPS LCD panel with 90Hz refresh rate.
- Comes with Toughened glass protection and Dust and splash resistant.
Cons
- Outdated camera setup.
- Available in single RAM and storage support.
- Low 720p resolution display screen.
- Without reverse charging support.
- Low battery backup.
- A fingerprint scanner is missing.
- No custom UI support.
- Without 5G and NFC support.
- Not for heavy uses.







