HMD Pulse Specifications
HMD released its Pulse series in April 2024 for low-budget buyers. In this series, the company launched Pulse, Pulse Pro, and Pulse Plus smartphones. Now let’s talk about its base variant, HMD Pulse. The smartphone runs on Android 14 OS and is available in Meteor Black, Dreamy Pink, and Atmos Blue color variants. The smartphone equips a 5000 mAh battery with 10W wired charging support and costs around $150 (Rs 12,490 in India) approx.
In this smartphone, you will get a 6.65-inch IPS LCD display with a 90Hz refresh rate and 600 nits brightness. Also, the device has dust and splash resistance. As for camera specs, the HMD Pulse smartphone has equipped a 13MP single rear camera with an 8MP selfie lens. As for the performance section, the company adds a 12nm – Unisoc T606 chipset with Mali-G57 MP1 GPU. In terms of storage, the device offers 4GB to 6GB RAM and 64GB internal storage with a microSDXC card slot.
| Specifications | HMD Pulse |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | April 2024 |
| SIM | Nano-SIM |
| Dimensions | 6.43 x 2.95 x 0.33 inches |
| Weight | 187 g |
| Size | 6.65 inches |
| Display | IPS LCD 90Hz 480-600 nits brightness 20:9 ratio ~265 PPI density |
| Protection/Others | Dust and splash-resistant |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 12nm – Unisoc T606 |
| CPU | Octa-core 2×1.6 GHz Cortex-A75 6×1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal | 64GB |
| Camera | 13 MP (wide), AF Auxiliary lens LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 10W wired |
| Colors | Meteor Black, Dreamy Pink, Atmos Blue |
| Expected Price | $150 (Rs 12,490 in India) approx |
HMD Pulse Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HMD Pulse Smartphone.
Pros
- Huge 5000 mAh battery capacity.
- The Android 14 OS supports.
- Decent-price 4G smartphone.
- IPS LCD display with 90Hz refresh rate.
- Comes with dust and splash resistance.
- An audio jack is present.
- A side-mounted fingerprint scanner.
- Comes with NFC support.
Cons
- Low 720p resolution display.
- Without any gorilla glass protection.
- Without 5G support.
- Reverse charging is missing.
- Custom UI support is missing.
- No 4K video recording support.
- Average camera setup present.
- Not for gaming or multitasking.







