HMD Crest Specifications
The HMD Crest smartphone was announced in July 2024 with a price tag of $180 (Rs 14,999 in India) approx. The screen is the first thing you see in a smartphone, so the company has equipped the smartphone with a 6.67-inch OLED display with Full HD+ resolution. Furthermore, you will also receive dust and splash-resistant coating on the device. The smartphone is powered by the 6nm Unisoc T760 chipset with Mali-G57 GPU. The device runs on Android 14 OS and is available in single Midnight Blue color variants. When it comes to RAM, the phone is available in 6GB RAM, along with 128GB of internal storage with a microSDXC card slot.
The HMD Crest budget 5G smartphone sports a dual rear camera system with a 50MP main sensor and a 2MP secondary depth camera. The selfie camera has a 50MP sensor, which can take better selfies with great quality. As for video recording, the phone can only shoot a maximum of 1080P videos at 30FPS from the rear camera. Aside from this, the HMD Crest arrives with a 5000 mAh battery configuration that will support 33W fast charging.
| Specifications | HMD Crest |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | July 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 163.9 x 76.4 x X.X mm |
| Weight | 205 g |
| Size | 6.67 inches |
| Display | OLED 20:9 ratio ~395 PPI density |
| Protection/Others | Repair-it-yourself capable Dust and splash-resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 6nm – Unisoc T760 |
| CPU | Octa-core 1×2.2 GHz Cortex-A76 3x Cortex-A76 4x Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 |
| Card slot | microSDXC |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB |
| Camera | 50 MP (wide), AF 2 MP (depth) LED flash, HDR Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 50 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | 5000 mAh 33W wired |
| Colors | Midnight Blue |
| Expected Price | $180 (Rs 14,999 in India) approx |
HMD Crest Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HMD Crest smartphone.
Pros
- Huge 5000 mAh battery life with 33W fast charging support.
- An audio jack support is present.
- Comes with Android 14 OS support.
- A Side-mounted fingerprint scanner.
- Comes with an OLED display.
- Budget-friendly 5G smartphone.
- Comes with dust and splash-resistant.
Cons
- Gorilla glass protection is missing.
- No custom UI support.
- No 4K video recording support.
- Without gyro-EIS support for video recording.
- Default nits brightness or refresh rate.
- Without NFC support.
- No reverse or wireless charging support.







