HMD Barbie Specifications
HMD Barbie is a new flip phone launched by the HMD brand. The HMD Barbie phone has a 4G network and is available in single Power Pink color variants. The phone equips a 2.8-inch TFT LCD screen with 240 x 320 pixels resolution. Also, the phone has a secondary external display for seeing notifications. The phone runs on KaiOS and is powered by Unisoc T107 chipset.
The HMD Barbie phone has a 0.3MP rear camera, 64MB RAM, and 128MB internal storage with a microSDHC card slot. As for additional, the phone has an audio jack, radio, Bluetooth, and USB Type-C charging port. As for the battery life, the phone offers a Li-Ion 1450 mAh battery. You can purchase this flip phone at the price of $128 (Rs 10,799 in India) approx.
| Specifications | HMD Barbie |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | August 2024 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | Unfolded: 201 x 55.1 x 10.9 mm Folded: 108.4 x 55.1 x 18.9 mm |
| Weight | 123.5 g |
| Size | 2.8 inches |
| Display | TFT LCD 4:3 ratio ~143 PPI density Secondary external 1.77″ display |
| Protection | No |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| OS | KaiOS (USA only) |
| Chipset | 22nm – Unisoc T107 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | N/A |
| Card slot | microSDHC |
| RAM | 64MB |
| Internal | 128MB |
| Camera | 0.3 MP LED flash |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | No |
| Battery | Li-Ion 1450 mAh |
| Colors | Power Pink |
| Expected Price | $128 (Rs 10,799 in India) approx |
HMD Barbie Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HMD Barbie phone.
Pros
- 4G network support.
- Low-budget phone.
- TFT screen with 0.3MP rear camera.
- FM radio and Bluetooth support.
- A 1450mAh battery capacity.
- A microSDHC card slot is present.
- An audio jack is present.
Cons
- Low internal storage.
- Without any sensor.
- This phone is only for calling.
- Not suitable for modern usage.
- No Android OS support.







