HMD Aura Specifications
The HMD Aura is a decent budget-friendly 4G smartphone released in May 2024, while the expected price of the smartphone is around $120 (Rs 9,990 in India) approx. The smartphone equips a 6.56 inch IPS LCD screen with 900 x 1600 pixel resolution, and it is available in Glacier Green and Indigo Black color options. Also, the phone has a rear-mounted fingerprint scanner for security, and the phone has a 5000 mAh battery life with standard 10W wired charging support.
The Phone offers a 5MP selfie and a 13MP single rear camera for photography. As for RAM and storage, the phone has 4GB RAM and 64GB storage, with a shared card slot. The phone runs on Android 13 and it is powered by a 28nm Unisoc SC9863A1 processor. As for additional, the phone has an audio jack, GPS, Wi-Fi, Bluetooth, and USB Type-C charging port.
| Specifications | HMD Aura |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Dimensions | N/A |
| Weight | N/A |
| Size | 6.56 inches |
| Display | IPS LCD 16:9 ratio ~280 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 900 x 1600 pixels |
| OS | Android 13 |
| Chipset | 28nm – Unisoc SC9863A1 |
| CPU | Octa-core 4×1.6 GHz Cortex-A55 4×1.2 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4GB |
| Internal | 64GB |
| Camera | 13 MP (wide), AF Auxiliary lens LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |
| Battery | 5000 mAh 10W wired |
| Colors | Glacier Green, Indigo Black |
| Expected Price | $120 (Rs 9,990 in India) approx |
HMD Aura Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HMD Aura smartphone.
Pros
- Huge battery capacity support.
- Rear-mounted fingerprint sensor.
- Android 13 OS support.
- An audio jack is present.
- Low-budget 4G phone.
Cons
- Without 5G or NFC support.
- No reverse charging support.
- Without any gorilla glass protection.
- Low camera setup.
- A shared card slot is present.
- Default nits brightness or refresh rate.
- Gyro-EIS support is missing.
- No custom UI support.







