HMD 3210 Specifications
In March 2025, the HMD company launched its new Keypad phone, HMD 3210. This phone is only for calls use and costs around $41 (Rs 3,649 in India) approx. The device has 4G network support for calling. The HMD 3210 Phone has a 2.4-inch TFT screen that supports 240 x 320 pixels resolution.
The HMD 3210 phone has 64MB RAM and 128MB storage, while a microSDHC card slot is also present. You can choose this budget keypad phone from Blue and Red color options. As for battery, the device has a Li-Ion 1450 mAh battery life.
| Specifications | HMD 3210 |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | March 2025 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Dimensions | 4.80 x 2.05 x 0.52 inches |
| Weight | – |
| Size | 2.4 inches |
| Display | TFT 4:3 ratio ~167 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| OS | N/A |
| Chipset | 22nm – Unisoc T107 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | N/A |
| Card slot | microSDHC |
| RAM | 64MB |
| Internal | 128MB |
| Camera | 2 MP LED flash |
| Selfie | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | No |
| Battery | Li-Ion 1450 mAh |
| Colors | Blue, Red |
| Expected Price | $41 (Rs 3,649 in India) approx |
HMD 3210 Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the HMD 3210 phone.
Pros
- Wireless FM radio support
- Audio jack support is available.
- A Li-Ion 1450 mAh battery capacity.
- Comes with 4G support.
Cons
- Old generation phone.
- Without 5G support.
- Without wifi and other sensors.
- No Android OS support.
- Not suitable for modern usage.
- Low internal storage.







