Google Pixel 8a Specifications
The Google Pixel 8a smartphone comes with 5G network connectivity at a price of $499 (Rs 41,690 in India) approx. With the Google Pixel 8a, you will obtain a Google Tensor G3 chipset that will support high performance and gaming. However, the Nona-core processor can only go up to 1×3.0GHz of cloaking speed. For RAM and storage, the smartphone can be purchased with up to 8GB of RAM and 128GB/256GB of UFS 3.1 internal storage. As for the display, you will find a 6.1-inch OLED display with a 120Hz high refresh rate, HDR support, and 200 nits brightness rating. Also, the phone is waterproof and the display has Gorilla Glass 3 protection.
The Google Pixel 8a smartphone has a dual camera setup including a 64MP main camera lens with OIS support and a 13MP ultrawide lens that can record 4K videos at 30/60fps with OIS support. For video calls, you are offered a 13MP ultrawide front camera that can record 4K videos at 30fps. As for the battery section, the Li-Po 4492 mAh battery is present in this device with 7.5W wireless charging support. You can choose this smartphone in Obsidian, Porcelain, Bay, and Aloe color variants.
| Specifications | Google Pixel 8a |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | May 2024 |
| SIM | eSIM |
| Dimensions | 5.99 x 2.86 x 0.35 inches |
| Weight | 188 g |
| Size | 6.1 inches |
| Display | OLED HDR 120Hz 2000 nits brightness 20:9 ratio ~430 PPI density Always-on display |
| Protection/Others | Corning Gorilla Glass 3 IP67 dust/water resistant |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| OS | Android 14 |
| Chipset | 4nm – Google Tensor G3 |
| CPU | Nona-core 1×3.0 GHz Cortex-X3 4×2.45 GHz Cortex-A715 4×2.15 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Immortalis-G715s MC10 |
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB UFS 3.1 |
| Camera | 64 MP (wide), dual pixel PDAF, OIS 13 MP (120˚ultrawide) Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take Max – 4K@30/60fps, OIS |
| Selfie | 13 MP (ultrawide) Auto-HDR, panorama Max – 4K@30fps |
| Loudspeaker | Yes (stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Sensors | Under display fingerprint, accelerometer, gyro proximity, compass, barometer |
| Battery | Li-Po 4492 mAh Wired, PD3.0 7.5W wireless |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
| Expected Price | $499 (Rs 41,690 in India) approx |
Google Pixel 8a Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Google Pixel 8a smartphone.
Pros
- Full HD OLED display with 120Hz refresh rate support.
- Comes with water and dust resistance.
- Corning Gorilla Glass 3 protection.
- The Android 14 OS supports.
- Flagship-level chipset performance and gaming.
- 4K video recordings support.
- NFC and 5G enabled smartphone.
- Stereo speakers are present.
- Comes with 7.5W wireless charging.
Cons
- An audio jack is missing.
- Gyro-EIS support is missing.
- Without a micro SD card slot.
- No custom UI support.
- No reverse charging support.
- Low battery life.






