Gionee G13 Pro Specifications
Gionee G13 Pro smartphone released in January 2022, is the latest 4G smartphone by Gionee in the budget-range segment. The G13 Pro costs around $90 (Rs. 6999 in India) approx. The attraction of the Gionee G13 Pro phone is its design look like iPhone 12 which arrives with a 6.26 inches IPS LCD display panel, 4G connectivity, and USB Type C 2.0 charging port. The device is powered by a 12nm Unisoc Tiger T310 chipset that can reach a max 1x 2.0 GHz cloaking speed integrated with PowerVR GE8300 GPU. You get mediocre performance in daily usage with this chipset. The Gionee G13 Pro is available in a single 4GB RAM and 32GB internal storage variant. The fingerprint sensor is missing that must be expected in a smartphone.
The Gionee G13 Pro equips a dual rear camera setup of 13MP and 2MP lenses. With this setup, you can record video at a max of 1080p at 30 frames per second. Besides this, the 5MP selfie lens is presented in the old-notch style. The device runs on the HarmonyOS user interface, while the Android version is yet to reveal by the brand. The phone carries an average Li-Po 3500 mAh battery that fuels through a default charger. The phone is available in four color options Black, Blue, Silver, and Purple. You can go with Black color for a professional look.
| Specifications | Gionee G13 Pro |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Announced | January 2022 |
| SIM | Dual Sim |
| Dimensions | 6.22 x 2.99 x 0.36 inches |
| Weight | 195 g |
| Size | 6.26 inches |
| Display | IPS LCD 20:9 ratio ~280 PPI density |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| OS | HarmonyOS |
| Chipset | 12 nm – Unisoc Tiger T310 |
| CPU | Quad-core 1×2.0 GHz Cortex-A75 3×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Card slot | Yes |
| RAM | 4GB |
| Internal | 32GB eMMC 5.1 |
| Camera | 13 MP, PDAF 2 MP LED flash Max – 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh |
| Colors | Black, Blue, Silver, Purple |
| Expected Price | $90 (Rs 6800 in India) approx. |
Gionee G13 Pro Pros and Cons
Based on the above specs, you can see the list of pros and cons (advantages and disadvantages) of the Gionee G13 Pro smartphone.
Pros
- Elegant design and shade options.
- Decent hardware for daily usage.
- Get 1080p resolution videos recording.
- Capture good photos in daylight
- HarmonyOS software layering.
- Impressive glass back layout.
- Great deal as an entry-level phone.
- The design gives iPhone a feel.
Cons
- Insufficient internal storage.
- Comparivitly less battery life.
- No fast charging support.
- No fingerprint scanner support.
- Average image and video quality.
- Not for multitasking and gaming.
- 720p IPS LDC display.
- Without 5G or NFC support.







