Fairphone 4 Specifications, Price and Release date
Fairphone 4 smartphone is expected to be released in October 2021 and the expected price would be approximately $670 (Rs 49,900). The Fairphone 4 comes with a 6.3 inches IPS LCD display along with 1080p resolution, Android 11 OS, 8 nm Qualcomm Snapdragon 750G 5G chipset, Adreno 619 graphics, triple camera with a 48 MP autofocus primary camera, dual-LED flash, 25 MP selfie camera, max 4k video recording capacity by the primary camera, Li-Ion 3905mAh battery, and 20W fast charger. The phone is expected to be available in Gray, Green, and Speckled Green color variants.
| Specifications | Fairphone 4 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Announced | September 2021 |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 6.38 x 2.97 x 0.41 inches |
| Weight | 225 g |
| Size | 6.3 inches |
| Display | IPS LCD 19.5:9 ratio ~409 PPI density |
| Protection | IP54, dust and splash protection MIL-STD-810G compliant Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| OS | Android 11 |
| Chipset | 8 nm – Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G |
| CPU | Octa-core 2×2.2 GHz Kryo 570 6×1.8 GHz Kryo 570 |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | Yes |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Camera | 48 MP (wide), PDAF, OIS 48 MP (ultrawide), PDAF TOF 3D, (depth) Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, gyro-EIS Max – 4K@30fps |
| Selfie | 25 MP (wide) HDR, gyro-EIS Max – 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go, DisplayPort |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass Standard 5-year warranty |
| Battery | Li-Ion 3905 mAh Fast charging 20W |
| Colors | Gray, Green, Speckled Green |
| Expected Price | $670 (Rs 49,900) approx. |







